На супутниках планет-сиріт може існувати рідка вода

Планети-сироти — це небесні тіла, які перебувають у космосі далеко від зір і не обертаються навколо жодної з них. Відомий сценарій, завдяки якому на їхніх супутниках, подібних до Енцелада та Європи, може існувати життя.

Супутник планети-сироти
Супутник планети-сироти. Джерело: www.news.com.au

Рідка вода на планетах

Міжнародна колаборація ORIGINS, яка об’єднує астрофізиків, астробіологів та біохіміків, нещодавно опублікувала статтю, у якій доводить, що на супутниках планет-сиріт може існувати рідка вода, а у ній — живі істоти.

Саме рідка вода вважається основою життя, оскільки у ній відбуваються біохімічні процеси. У Сонячній системі умови для її існування на поверхні планети є тільки на Землі. Вона існує у так званій зоні заселеності, де інтенсивність променів від зорі підтримує необхідний діапазон температур.

Відповідно, досі вчені переважно шукали позаземне життя саме у зонах заселеності інших зір. Хоча навіть у нашій Сонячній системі є місця, де вона може існувати без достатнього нагріву світлом зорі. Йдеться про супутники планет-гігантів.

Вода на супутниках планет-гігантів

Достеменно відомо, що океани існують під кригою супутника Юпітера Європи та супутника Сатурна Енцелада. Можливо, вони є і на інших подібних тілах. Сонячне світло, яке у системах планет-гігантів надзвичайно слабке, не в змозі розтопити кригу. А ось припливні сили, що деформують супутник, — цілком.

Саме внутрішнє тепло, як вважається, забезпечує можливість існування в океанах під кригою життя. У новому дослідженні вчені довели, що для створення подібних умов світло зорі взагалі не потрібне. І це дає надію, що на супутниках планет-сиріт рідка вода таки може існувати.

Планети-сироти

Планети-сироти — це небесні тіла, що менші за коричневі карлики, але не прив’язані при цьому до якоїсь конкретної зорі. Частина з них колись була викинута з власних зоряних систем. Але більшість утворилася на самоті та, як наслідок, ніколи не знала, що таке сонячне світло.

Але припливні сили на їхні супутники все одно діють. І це дає вченим надію, що на цих небесних тілах навіть в умовах цілковитої темряви може існувати життя в океанах. Щоправда, більшість супутників планет-сиріт будуть мати достатньо малі ексцентриситети.

Але це означає тільки те, що придатними до життя будуть лише ті світи, які розташовані впритул до планети-сироти, що має розмір Юпітера. Якщо самі ці супутники матимуть розмір Землі, то вулканічна діяльність на дні їхніх океанів цілком здатна створити умови, придатні для існування життя.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine