На що схожий спалах нової у рентгенівському діапазоні?

Спалах нової ми часто ототожнюємо зі світилом у небі. Але значна частина випромінювання насправді припадає на ті хвилі, які ми не бачимо: рентгенівський та гамма-діапазон. Нещодавно вчені змогли дослідити це питання.

Спалах нової
Спалах нової. Джерело: www.businessinsider.com

Відкриття нової V1716 Скорпіона

Астрономи з Китаю та Тайваню спостерігали спалах нової V1716 Sco, що стався минулого року, за допомогою різних рентгенівських і гамма-обсерваторій. Результати дослідницької кампанії, представлені 27 червня на сервері препринтів arXiv, надають важливу інформацію про еволюцію цього об’єкту.

Нова — це зоря, яка переживає раптове збільшення яскравості й потім повільно повертається до свого початкового стану. Цей процес може тривати багато місяців. Такий спалах є результатом процесу акреції у тісній подвійній системі, що містить білий карлик та його супутник.

Перетворення на нову V1716 Скорпіона було виявлено, коли вона спалахнула 20 квітня 2023 року з магнітудою 8.0. Подальші спектроскопічні дослідження за цим світилом підтвердили, що вона є класичною (Fe II) новою.

Нова V1716 Скорпіона у різних спектральних діапазонах

Тепер команда астрономів на чолі з Хуїхуї Вангом з Хенаньського університету науки та техніки в Лояні, Китай, дослідила V1716 Скорпіона в рентгенівському та гамма-діапазонах. Для цього вони використали космічні апарати NASA Swift, NuSTAR і Fermi, а також апарат NICER (Neutron star Interior Composition Explorer) на борту Міжнародної космічної станції.

«Ми провели спільний аналіз спостережень NuSTAR, Swift, NICER і Fermi-LAT нової V1716 Скорпіона» — пишуть дослідники в статті.

Спостереження показали, що гамма-випромінювання почалося через день після оптичного спалаху V1716 Скорпіона зі значенням тестової статистики (TS) 70. Тривалість цієї гамма-активності зі значенням TS вище 4.0 тривала 40 днів. Водночас жорсткіше рентгенівське випромінювання також спостерігалося Swift через день після оптичного спалаху.

Отже, ці результати роблять V1716 Скорпіона першою класичною новою, в якій рентгенівське виявлення Swift збігається з гамма-випромінюванням. І четвертою класичною новою, в якій гамма-випромінювання збігається з жорсткішим рентгенівським випромінюванням за даними NuSTAR.

Рентгенівський спектр нової V1716 Скорпіона

Проаналізувавши рентгенівський спектр, дослідники виявили, що коефіцієнт твердості швидко зменшувався з часом і спостережуване випромінювання перейшло у фазу надм’якого джерела приблизно через 40 днів після спалаху нової. Крім того, дані NICER дозволили астрономам виявити квазіперіодичні коливання у фазі SSS з періодом 79.10 секунд.

Намагаючись пояснити походження виявленого QPO, автори статті вказують на спінову модуляцію білого карлика, як на найбільш правдоподібну гіпотезу. Однак вони зазначають, що період модуляцій не є стабільним з часом. Це може означати, що область гарячої плями на поверхні білого карлика може зміщуватися, або ж періодична модуляція могла виникнути внаслідок іншого механізму, наприклад, зоряного коливання.

За матеріалами phys.org

Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі
Не помічали 55 років: пенсіонер виявив помилку у старій відеогрі Lunar Lander
Новий сонячний цикл вже міг розпочатися