На астероїдах знайшли ознаки присутності води

Астрономи вперше знайшли молекули води на астероїдах. Завдяки дослідженням повітряної обсерваторії SOFIA вони сподіваються зрозуміти, як ця речовина розподіляється Сонячною системою і де її шукати.

Обсерваторія SOFIA знайшла воду на астероїдах. Джерело: NASA/Carla Thomas/Southwest Research Institute
Обсерваторія SOFIA знайшла воду на астероїдах. Джерело: NASA/Carla Thomas/Southwest Research Institute

Дослідження складу астероїдів

Стратосферна обсерваторія SOFIA — спільний проєкт NASA та Німецької космічної агенції, яка являє собою телескоп, встановлений на літаку. Минулого року він був завершений, однак дані з нього досі допомагають вченим робити відкриття. Зокрема, нещодавно дослідники з Південно-Західного науково-дослідного інституту DLR вперше виявили молекули води на поверхні астероїда.

Науковці дослідили чотири багаті на силікати астероїди за допомогою інструмента FORCAST і виділили спектри випромінювання в середньому інфрачервоному діапазоні, які вказують на молекулярну воду на двох із них.

Астероїди — це залишки процесу формування планет, тому їхній склад варіюється залежно від того, де вони утворилися в сонячній туманності. Особливий інтерес представляє розподіл води на астероїдах, оскільки це може пролити світло на те, як вода потрапила на Землю.

Безводні, або сухі, силікатні астероїди утворюються близько до Сонця, тоді як крижані — далі від нього. Розуміння того, де утворилися астероїди, та їхнього складу дозволяє визначити, як розподілялися та еволюціонували матеріали в туманності, що оточувала молоде Сонце.

Розподіл води в Сонячній системі дасть уявлення про те, як вона розподіляється в інших зоряних системах. А оскільки ця речовина необхідна для біохімічних процесів на Землі, це визначить, де найкраще шукати інопланетне життя.

«Зв’язана» з мінералами вода

Крім астероїдів, телескоп SOFIA виявив молекули води в одному з найбільших кратерів у південній півкулі Місяця. Попередні спостереження нашого супутника та астероїдів виявили певну форму водню, але не змогли відрізнити воду від її близького хімічного родича — гідроксилу. 

«Ми виявили особливість, яку однозначно можна віднести до молекулярної води на астероїдах Ірис і Массалія. Судячи з інтенсивності спектральних смуг, кількість води на астероїді відповідає кількості води на освітленому Сонцем боці Місяця», — говорить докторка Анісія Арредондо, провідна авторка статті про відкриття «Аналогічно, на астероїдах вода може бути зв’язана з мінералами, а також адсорбована на силікатному склі».

Дані з двох слабших астероїдів, Партенопа і Мельпомени, були занадто зашумленими, щоб зробити остаточний висновок. Інструмент FORCAST, очевидно, недостатньо чутливий, щоб виявити спектральну особливість води, якщо вона присутня. Однак, маючи ці результати, команда залучає космічний телескоп NASA James Webb, провідний інфрачервоний космічний телескоп, щоб використати його точну оптику і чудове співвідношення сигнал/шум для дослідження більшої кількості об’єктів.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine