У верхніх шарах атмосфери Землі постійно народжуються високоенергетичні частинки, які називаються мюонами. Естонська компанія GScan збудувала їхній детектор, який дозволяє проникати всередину непроникних об’єктів. Вони планують використати його в Україні для виявлення зовні непомітних, але дуже небезпечних руйнувань.
Дивовижні мюони
В Україні триває війна з росією. За цей час країна-агресорка спричинила своїми ракетами й дронами значні руйнування будівель і споруд. Часто їх зовсім не видно, але правду про них можна дізнатися завдяки променям, які приходять до нас із космосу.
Йдеться про мюони, й насправді це не зовсім космічні промені. Ті високоенергетичні частинки, які ми так зазвичай називаємо, врізаються в молекули у верхніх шарах атмосфери нашої планети. Так народжується щось, чого зазвичай в природі не зустрінеш.
Народжені в атмосфері Землі частинки й називаються мюонами. Загалом вони дуже подібні на електрони, але значно важчі за них. Вони існують лише 2 мікросекунди, але весь цей час рухаються зі світловою швидкістю до Землі.
Вони не тільки здатні досягати поверхні планети, а й заглиблюються у неї на сотні метрів. На своєму шляху вони взаємодіють із нерегулярностями структури об’єктів і несуть в собі інформацію про їхній стан.
Мюонний детектор
Саме на цих властивостях базується ідея мюонного детектора. Ці пристрої були запропоновані ще у 1940-х роках, а у 1970-х їхні перші зразки використовувалися для визначення порожнин в єгипетських пірамідах.
Проте відтоді розвиток цієї технології призупинився. І ось тепер естонська компанія GScan готова зробити новий крок. Представники фірми заявляють, що розроблені нею детектори здатні вглядатися у конструкції на всю глибину, а не лише на 10–20 см, як це роблять найдосконаліші рентгенівські апарати. Крім того, на відміну від останніх, мюони — це природне випромінювання, яке не завдає шкоди ані матеріалами, ані живим істотам навколо.
До того ж мюони реагують не тільки на порожнини у матеріалі, але й на його склад. Іржу на арматурі всередині бетону добре видно. І саме таку властивість мюонного детектора планують використати GScan в Україні.
Особливо їх цікавить міст Патона завдовжки 1543 м. Проблеми з ним були виявлені ще до широкомасштабного вторгнення. Тож тепер варто дізнатися про його стан. GScan розробляють свою технологію ще з 2016 року і вже мають чималий досвід її використання.
За матеріалами www.space.com