Модуль «Наука» вийшов на орбіту

Ракета «Протон-М» вивела на опорну орбіту лабораторний модуль «Наука». Він уже успішно розгорнув сонячні батареї і найближчим часом розпочне серію маневрів, які дадуть йому змогу зблизитися та зістикуватися з МКС. Загалом модулю знадобиться вісім днів, щоб дістатися станції.

Пуск ракети «Протон-М». Джерело: Роскосмос

Історія «Науки» почалася ще 1995 року. Тоді його створювали як дублер функціонально-вантажного модуля «Зоря», він мав позначення ФГБ-2. До моменту запуску «Зорі» він був готовий приблизно на 80%. Надалі недобудований модуль спробували продати американцям. Але переговори ні до чого не привели, тож ФГБ-2 був законсервований. Про нього знову згадали лише в наступному столітті. У 2004 році керівництво «Росавіакосмосу» (тепер держкорпорація «Роскосмос») ухвалило рішення переобладнати ФГБ-2 на багатоцільовий лабораторний модуль (пізніше він дістав назву «Наука») з його подальшим включенням до складу МКС.

Модуль «Зоря». Джерело: NASA

Спочатку запуск «Науки» був запланований на 2007 рік, але згодом ця дата неодноразово зсувалася через недостатнє фінансування та різні технічні проблеми. У 2013 році модуль не пройшов перевірку і був повернутий виробнику для доопрацювання. Основною проблемою стало виявлення в паливній системі і баках «Науки» металевої стружки, здатної порушити роботу двигунів. Подальші перевірки, перебирання систем, заміна трубопроводів і промивання баків зайняли сім років. Лише 2020 року модуль успішно завершив наземні випробування і вирушив на Байконур.

«Наука» має зайняти вузол, який зараз займає модуль «Пірс». Найближчими днями «Роскосмос» почне операцію з відстикування «Пірса» та його подальшого зведення з орбіти. Для цього буде залучений корабель постачання «Прогрес МС-16», а «Пірс» стане першим модулем, виведеним зі складу МКС.

Модуль «Наука». Джерело: Роскосмос

Після того як «Наука» зістикується з МКС, космонавтам потрібно буде виконати серію тривалих виходів у відкритий космос із метою інтегрувати нову систему до складу комплексу. Ще близько року піде на всілякі льотні випробування, калібрування і введення обладнання в експлуатацію. Крім того, наприкінці осені до «Науки» пристикують вузловий модуль «Причал», який стане останнім елементом російського сегмента МКС. Його використовуватимуть як стикувальний вузол для кораблів постачання.

Передбачуваний вигляд російського сегмента МКС після додавання модуля «Наука». Джерело: Роскосмос

«Наука» стане четвертим лабораторним модулем у складі МКС. Його довжина становить 13 м, діаметр — 4,2 м, об’єм населеного простору — 70 м³, маса — трохи більше ніж 20 тонн. Для виконання лабораторних досліджень у модулі передбачено понад 30 універсальних робочих місць. Частина з них розташована на зовнішній поверхні. Для розміщення на них наукового обладнання та приладів буде використовуватися побудований ESA 11-метровий робот-маніпулятор ERA. Також на модулі є окрема каюта для космонавта, резервний туалет, системи життєзабезпечення та шлюзова камера.