Місяць зменшується, і це становить небезпеку для майбутніх поселень на ньому

Наш супутник надзвичайно повільно зменшується у розмірах, і це викликає деформації його поверхні. Як встановили вчені, це може викликати землетруси, що здатні становити небезпеку для майбутніх місячних поселень.

Епіцентри тектонічних подій поблизу від південного полюсу Місяця
Епіцентри тектонічних подій поблизу від південного полюса Місяця. Джерело: NASA/LRO/LROC/ASU/Smithsonian Institution

Місяць зменшується!

Уже деякий час вчені знають, що Місяць зменшується. Внаслідок повільної втрати летючих речовин його діаметр за останні кілька сотень мільйонів років (тобто за час, порівнюваний з існуванням багатоклітинного життя на Землі) зменшився приблизно на 50 м. Раніше науковці не надавали цьому факту великого значення, але нові дослідження змусили їх по-новому подивитися на це.

У статті, опублікованій в The Planetary Science Journal, група астрономів пов’язала факт зменшення розмірів нашого супутника з існуванням поблизу від південного полюса Місяця групи розломів. Процес його зменшення супроводжується зминанням поверхні у зморшки. Однак кора не еластична, а крихка, тож вона розтріскується.

Також цей процес супроводжується приповерхневими місяцетрусами. На Землі ми переважно маємо справу з глибинним різновидом тектонічних явищ, пов’язаним із рухом літосферних плит. Але зустрічаються і землетруси, джерела яких лежать біля поверхні, наприклад, руйнування підземних порожнин. На Місяці спостерігається те саме.

Яку небезпеку становлять місяцетруси для майбутніх місячних міст?

Відкриття об’єктів і явищ, пов’язаних із повільним зменшенням розмірів Місяця, на думку авторів дослідження, має велике значення для майбутнього створення поселень на нашому супутнику. Про те, що місяцетруси там бувають, хоча і рідко, знали ще з часів програми Apollo.

Хоча, на відміну від Землі, вони там можуть тривати не секунди та хвилини, а години, небезпеку від них досі вважали незначною через відносну слабкість. Проте нове дослідження показує, що саме в районі розломів вони можуть викликати значні зсуви ґрунту.

Проблема полягає в тому, що ці місця розташовані безпосередньо поруч, а деякі — конкретно на тих ділянках, які NASA обрала для майбутніх посадок на Місяць і будівництва там бази. А досі всі концепти споруд для нашого природного супутника розроблялися, виходячи з уявлень про нього, як про геологічно мертве тіло.

Досі ніхто навіть не думав розраховувати вплив тектонічних зсувів на місячні споруди. Та і для людей, що працюють на поверхні, вони несуть чималу загрозу. Тож вчені пропонують звертати на це більше уваги.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine