Місячний контракт SpaceX припинений через скарги конкурентів

NASA попросила SpaceX призупинити роботи за контрактом HLS (Human Landing System). У межах договору компанія має побудувати модифікацію космічного корабля Starship, призначену для доставлення людей на поверхню Місяця.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Призупинення контракту викликано діями конкурентів (компаній Blue Origin та Dynetics), які брали участь у конкурсі HLS. Вони подали офіційні скарги до Рахункової палати США (GAO). Blue Origin доводить свої дії тим, що NASA неправильно розглянула її проєкт, недооцінивши його сильні сторони та не звернувши уваги на недоліки Starship. Крім того, у компанії вважають, що аерокосмічна адміністрація надала надто великого значення вартості контракту, зробивши його вирішальним фактором при виборі переможця. SpaceX погодилася на суму 2,89 млрд доларів, тоді як команда Blue Origin запросила 5,99 млрд доларів.

У компанії Dynetics стверджують, що після того, як NASA не отримала від Конгресу всю запрошену для створення місячного апарата суму, вона мала змінити умови конкурсу або зовсім скасувати його. У заяві компанії йдеться, що рішення віддати SpaceX контракт суперечить принципам вільної конкуренції та несе великий ризик. Варто відзначити, що під час технічної оцінки NASA проєкт Dynetics отримав найгірші бали зі всіх учасників конкурсу, тоді як вартість його реалізації перевищувала вартість заявки Blue Origin.

За правилами, GAO має сто днів на розгляд скарг і прийняття офіційного рішення. У середньому, подібні протести задовольняються приблизно у 15% випадків. На цей час складно сказати, чи будуть вони мати якийсь вплив на термін розробки Starship. SpaceX створює новий корабель власним коштом і зараз проводить активну випробувальну програму. Отже, місячна модифікація Starship повинна мати не так багато відмінностей від основної версії.

За матеріалами https://spacenews.com