Мікроровер MINERVA-II1 пережив «зимівлю» на астероїді Рюгу

Космічні технології

Восени минулого року японський зонд «Хаябуса-2» висадив цілий роботизований «десант» на астероїд Рюгу (162173 Ryugu). Він складався зі спускального модуля MASCOT і двох мікророверів MINERVA-II1.

MASCOT був оснащений вбудованим акумулятором і пропрацював на поверхні Рюгу понад 17 годин — до повного виснаження його заряду. Що стосується мікророверів, то вони отримували енергію від сонячних батарей. Але в якийсь момент JAXA втратила зв’язок і з цією парою апаратів. Оскільки мікроровери переміщалися астероїдом (для цього використовували спеціальний підстрибувальний механізм), фахівці місії припустили, що вони потрапили в тінь і перестали виробляти достатню для продовження роботи кількість енергії.

Однак 2 серпня 2019 року «Хаябуса-2» несподівано отримав сигнал із поверхні Рюгу. Він надходив від мікроровера MINERVA-II1b, відомого під позначенням OWL. Апарат передавав телеметрію. Згідно з припущенням інженерів, у міру наближення астероїда до перигелію сонячні батареї модуля стали отримувати більше енергії, і в результаті він зміг «прокинутися».

Схожа історія колись сталася з висадженим на комету Чурюмова-Герасименка (67P/Churyumov-Gerasimenko) спускальним зондом Philae. Коли «хвостата гостя» наблизилася до перигелію, він також несподівано вийшов на зв’язок після більш ніж піврічного радіомовчання. Щоправда, контакт із ним тривав недовго. Низькі температури завдали занадто великої шкоди електроніці апарата: він встиг передати лише кілька пакетів даних, після чого знову замовк. Поки що складно прогнозувати, чи розділить OWL долю Philae, або ж мікроровер зуміє повернутися до повноцінних наукових досліджень. Відомо, що фахівці JAXA працюють над планами повернення його до ладу.

Варто зазначити, що незабаром в OWL може з’явитися новий «сусід». Річ у тім, що на борту японського автоматичного розвідника залишився ще один мікроровер MINERVA-II2. JAXA збирається посадити його на поверхню Рюгу до того, як основний апарат ляже на зворотний курс до Землі (у листопаді-грудні 2019 року).

Мікроровер MINERVA-II2. Джерело: JAXA

План операції суттєво відрізняється від сценаріїв висадок попередніх зондів. Річ у тім, що Рюгу зараз проходить перигелій і температура його поверхні сягнула 100°C. Тому «Хаябуса-2» не стане наближатися до нього: MINERVA-II2 буде скинуто з висоти близько кілометра, після чого під впливом слабкого гравітаційного поля астероїда, поступово опуститься на нього.

За матеріалами http://www.hayabusa2.jaxa.jp