Маршрут експедиції Apollo 14

5 лютого виповнилося рівно п’ятдесят років з моменту висадки місії Apollo 14 на Місяць. Астронавти Алан Шепард і Едгар Мітчелл (Alan Shepard, Edgar Mitchell) стали п’ятою та шостою людиною в історії, які побували на поверхні природного супутника нашої планети.

Маршрут експедиції Apollo 14. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

На честь цієї річниці фахівці команди супроводу місії LRO опублікували зображення місця посадки місячного модуля Apollo 14. На нього нанесені маршрути, якими пересувалися астронавти. Під час перебування на Місяці вони здійснили два виходи на поверхню загальною тривалістю 9 годин 22 хвилини.

Сліди, залишені на Місяці членами екіпажу Apollo 14. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Перший вихід (помаранчевий колір) в основному був присвячений встановленню на місячній поверхні комплекту наукового обладнання ALSEP. Метою другого став 330-метровий кратер Коун. Астронавти рухалися до нього, збираючи по дорозі зразки місячного грунту (ці місця позначені рожевими трикутниками) і складаючи їх у спеціальний двоколісний візок MET, який Шепард і Мітчелл прозвали «рикші».

Членам експедиції вдалося дістатися до зовнішнього схилу кратерного валу та почати сходження. Але через складний рельєф місцевості, труднощі у визначенні відстані, втому, а також поступове вичерпання запасів кисню і води (остання витрачалася в основному на охолодження скафандрів) астронавти вирішили розвернутися, не доходячи до гребеня валу. Пізніше з’ясувалося, що їм залишалося пройти всього 30 м.

Алан Шепард на Місяці. Джерело: NASA

Незважаючи на це, Шепард і Мітчелл зуміли зібрати ряд дуже цінних зразків порід. Крім того, досвід їхньої експедиції наочно продемонстрував складність подолання довгих відстаней на Місяці пішки. Тому, починаючи з наступної місії Apollo 15, астронавти отримали у своє розпорядження спеціальний місяцехід, що дозволив їм досліджувати набагато більші території.

За матеріалами: https://www.lroc.asu.edu