Найкращі космічні розіграші в історії

Перше квітня традиційно вважається днем ​​дурня, коли кожен охочий може без докорів сумління розігрувати своїх друзів. Звичайно, цього року обставини склалися так, що більшості з нас не до жартів. Але все-таки часом усім нам потрібно відволікатися від негативу. Тож з нагоди 1 квітня редакція The Universe. Space. Tech склала добірку з п’яти найкумедніших розіграшів у історії, авторами яких були астронавти та космонавти. Адже, хоча підкорювачі космосу і є професіоналами екстракласу, багато хто з них не проти пожартувати зі своїх колег.

Місячний тарган

Під час підготовки до запуску місії Apollo 12 один із фахівців помітив таргана у командному модулі корабля. Але, попри всі зусилля, інженерам так і не вдалося знайти та вигнати «порушника».

Історія отримала несподіване продовження за кілька тижнів, коли Apollo 12 повертався з Місяця. Під час телевізійного сеансу зв’язку командир експедиції Чарльз Конрад з гордістю продемонстрував вусату комаху. На запитання інженерів він відповів, що весь цей час «безбілетник» ховався в харчовому відсіку та дуже погладшав. Лише після повернення астронавтів на Землю з’ясувалося, що Конрад пожартував і взяв із собою пластмасового таргана. Що ж сталося зі справжньою комахою, так і лишилося загадкою.

Чужі на космічній станції

Один із найбільш хрестоматійних космічних розіграшів у історії пов’язаний з орбітальною станцією Skylab. Коли в 1973 році на неї прибув змінний екіпаж, він виявив «непроханих гостей» — три безмовні фігури, що дивилися на астронавтів.

Один із «непроханих гостей» на станції Skylab. Джерело: NASA

На щастя, це не було інопланетним вторгненням. Виявилося, що попередній екіпаж (експедиція Skylab 3) вирішив підготувати своїм змінникам сюрприз. Астронавти взяли три старі комбінезони, набили їх сміттям, приробили паперові пакети замість голів і розмістили в різних частинах станції.

Один із членів екіпажу — Едвард Гібсон — пізніше так описав свої враження від побаченого: «Я буквально відчував, як вони дивляться, ніби контролюючи все, що я роблю… Жах».

Візит дружини

Згадана вище експедиція Skylab 3 відзначалася рідкісним почуттям гумору. Не дивно, що саме їй випала честь влаштувати розіграш, який часто називають найкращим в історії космонавтики. Все розвивалося так. Під час рутинного сеансу зв’язку співробітники ЦУП несподівано почули жіночий голос. Він належав Гелен Герріотт (дружині астронавта Оуена Герріотта), яка повідомила, що прибула на станцію, щоб привезти астронавтам трохи гарячої їжі. Після цього в навушниках пролунав гучний сміх екіпажу станції.

Екіпаж експедиції Skylab 3 (Оуен Герріотт — ліворуч). Джерело: NASA

Зрозуміло, Гелен Герріотт ніколи не покидала Землю. Ідея розіграшу належала її чоловікові. Ще за  кілька місяців до польоту він попросив дружину записати на диктофон заздалегідь підготовлені фрази. Потім домовився з керівником зміни та своїм другом-оператором, відрепетувавши з ними майбутній «діалог» з Гелен і обговоривши спеціальний знак, після якого він увімкне запис. Інші співробітники ЦУП, зрозуміло, нічого не знали про те, що відбувається. За спогадами очевидців, жіночий голос з орбіти змусив деяких із них засумніватись у своєму психічному здоров’ї.

Горілка в тюбиках

17 липня 1975 року ввійшло в історію космонавтики як день історичного стикування кораблів «Союз» і Apollo. Ця дата також запам’яталася неординарним розіграшем, автором якого став космонавт Алєксєй Леонов. Після того, як американські астронавти перейшли на борт «Союзу», він із незворушним виглядом вручив їм набір тюбиків, на яких красувались етикетки з написами «Столична», «Московська», «Пшенична», після чого пояснив, що, згідно зі старовинною традицією, всім слід обов’язково відзначити зустріч.

Астронавти Том Стаффорд і Дік Слейтон демонструють «горілку» в тюбиках. Джерело: NASA

Американці довго впирались, але потім все-таки здалися та погодилися пригубити з тюбиків. Але виявилося, що всередині містяться не міцні напої, а борщ (кажуть, після цього астронавти навіть трохи засмутилися). З’ясувалося, що Леонов просто наклеїв на тюбики з борщем горілчані етикетки. Цікаво, що на Землі досі мало хто вірить, начебто учасники знаменитого польоту справді вживали саме борщ, а не щось міцніше.

«Зайвий» космонавт

Як і екіпаж Skylab 3, радянські космонавти Валерій Рюмін і Леонід Попов мали непогане почуття гумору. Під час перебування на борту орбітальної станції «Салют-6» вони вигадали розіграш, який розвинув «ідею» їхніх американських колег.

Валерій Рюмін і Леонід Попов. Джерело: gctc.ru

Під час одного з телевізійних сеансів зв’язку з космонавтами оператори спочатку почули стукіт, а потім побачили, як відкрився люк між робочим і перехідним відсіком, звідки випливла невідома постать у скафандрі. Озирнувшись, Рюмін невдоволено вимовив: «Вічно ти спізнюєшся», на що та пробурчала щось у відповідь. Лише через деякий час у ЦУП усвідомили, що це жарт, і розсміялися.

За словами космонавтів, на підготовку розіграшу пішло дві години. Вони взяли скафандр і змусили його рухатися за допомогою тросиків (які проклали так, що їх не можна було побачити під час телетрансляції). Для більшої переконливості Рюмін і Попов навіть записали на магнітофон звуки стукоту та «мови» третього члена екіпажу.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine