LRO зазнімкував запасне місце посадки Apollo 11

20 липня 1969 року місячний модуль космічного корабля Apollo 11 з астронавтами Нілом Армстронгом та Едвіном Олдріном (Neil Armstrong, Edwin Aldrin) здійснив історичну посадку в південно-західній частині Моря Спокою.

Це відносно плоска ділянка, розташована біля самого екватора Місяця. Там немає великих кратерів, значних височин або обривів. Одразу після посадки Армстронг вимовив знамениту фразу: «Х’юстон, говорить База Спокою. «Орел» сів».

Однак, якби все склалося інакше, фраза могла б прозвучати інакше: “Х’юстон, говорить База Бур. «Орел» сів». Річ у тім, що ділянка в Море Спокою була хоч і основним, але аж ніяк не єдиним районом, куди міг сісти Apollo 11. Загалом NASA вибрала три можливих місця посадки. Крім локації в Море Спокою, що отримала позначення Site 2, до списку також увійшли розташована практично в центрі місячного диска ділянка в Центральній Затоці (Site 3) і ділянка в південно-східному районі Океану Бур (Site 5). Екіпаж Apollo 11 відпрацьовував висадку в кожному з цих трьох районів.

Карта, що позначає райони, відібрані для посадки місій Apollo 11 і Apollo 12. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Підсумковий вибір місця посадки визначався не тільки рельєфом поверхні, а й часом пуску ракети Saturn V. Річ у тім, що місячний модуль мав здійснити посадку рано вранці, коли Сонце перебувало зовсім невисоко над горизонтом. Це давало змогу уникнути трьох проблем: сонячне світло менше сліпило б астронавтів, температура поверхні була б відносно невисокою, а каміння і височини, що становили потенційну загрозу, відкидали б довгі та добре помітні тіні, що значно полегшило б процедуру посадки.

Якби з якихось причин запуск Apollo 11 не здійснили 16 липня 1969 року, наступне стартове вікно відкривалося 18 липня. У цьому разі місячний модуль мав сісти в Центральній Затоці. За ще одного перенесення старт відбувся б 21 липня, а місце посадки «пересунулося» б в Океан Бур.

З нагоди 50-річчя місії Apollo 11 автоматичний апарат LRO зазнімкував запасний район посадки експедиції в Океані Бур, розташований за 1980 км на захід від «Бази Спокою». Ширина зображеної області становить 2090 м, діаметр найбільшого кратера в правому нижньому кутку знімка — близько 100 м.

Запасний район посадки місії Apollo 11. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Варто зазначити, що спочатку Site 5 також був запасним місцем посадки для експедиції Apollo 12. Однак надалі NASA змінила план місії. У підсумку друга місячна експедиція висадилася на околиці Моря Пізнаного (Mare Cognitum) поруч з апаратом Surveyor 3.

За матеріалами http://lroc.sese.asu.edu