LRO сфотографував «кратер-пончик»

У більшості випадків ударні кратери мають округлу форму. Але з цього правила існують винятки. Вивчаючи зображення інших небесних тіл, астрономи виявили ряд ударних утворень, які відрізняються від «стандартного» виду. Серед них є структури, які мають овальну і навіть квадратну форму, а також так звані концентричні кратери.

Приклад формації останнього типу показано на представлених світлинах, зроблених автоматичним апаратом LRO. На них видно концентричний кратер Белл E (Bell E). Завдяки характерному зовнішньому вигляду його іноді порівнюють з пончиком. Ця 16-кілометрова ударна структура знаходиться всередині більшого 86-кілометрового кратера Белл, розташованого на зворотному боці Місяця.

Механізм формування таких концентричних структур залишається предметом дискусій. Найпростіша версія пояснює все дуже вдалим «збігом», коли наступний метеорит потрапляє саме в центр існуючого кратера. Але деякі факти не узгоджуються з цією гіпотезою. Згідно з іншими теоріями, утворення концентричних кратерів може бути пов’язане з особливостями будови поверхні в місці удару або з поступовим «витисканням» підповерхневого матеріалу в результаті вивільнення глибинних потоків магми.

За матеріалами: https://www.lroc.asu.edu/