LRO не вдалося знайти «Вікрам»

Космічні технології

Увечері 6 вересня посадкова платформа «Вікрам», що відокремилася від індійського автоматичного апарата «Чандраян-2», розпочала спуск на Місяць. На її борту розміщувався комплект наукових інструментів, а також перший індійський місяцехід «Праг’ян». Однак на висоті всього двох кілометрів від поверхні, Центр управління втратив контакт із платформою. Попри всі зусилля, фахівцям місії так і не вдалося відновити з нею зв’язок.

Через кілька днів Індійська організація космічних досліджень (ISRO) заявила про те, що орбітальний модуль місії «Чандраян-2» зумів виявити «Вікрам». Положення платформи було ідентифіковано на теплових знімках місячної поверхні, отриманих за допомогою інфрачервоного спектрометра IIRS.

Втім, ISRO так і не опублікувала цих зображень. Так само організація досі не зробила жодних конкретних заяв з приводу причини втрати «Вікрама». У зв’язку з цим багато хто покладав надію на американський апарат LRO. 17 вересня він здійснив проліт над імовірним місцем падіння платформи і зробив детальні знімки місячної поверхні.

Апарат LRO (концепт). Джерело: NASA

На жаль, судячи з усього, американському зонду не вдалося знайти «Вікрам». У момент прольоту Сонце вже хилилося до заходу. Згідно із заявою співробітників місії, на переданих зображеннях навіть невеликі нерівності відкидають на поверхню довгі тіні, які, ймовірно, приховали місце падіння «Вікрам». Наступного разу LRO пролетить над цією ділянкою 14 жовтня, коли умови освітлення будуть сприятливішими. Це дає надію на те, що йому все ж вдасться виявити індійський посадковий апарат.

Варто зазначити, що втрачений «Вікрам» уже спровокував скандал усередині ISRO. Один зі співробітників відомства опублікував відкритого листа, в якому, по суті, розкритикував нинішнє керівництво організації та управлінську культуру, що склалася всередині неї.

За матеріалами https://spaceflightnow.com