Океан на Марсі справді колись був. Доказом цього є дослідження, основане на зразках ґрунту, які зібрав китайський ровер «Чжужун». Зібрані ним зразки колись були частиною грязьового вулкана, розташованого на дні гігантської водойми.
Нові знахідки китайського марсохода
Китайський марсохід знайшов нові докази на підтримку теорії про те, що Марс колись був домом для величезного океану, в тому числі простежив деякі стародавні берегові лінії, де колись могла плескатися вода, йдеться у дослідженні, опублікованому в четвер.
Теорія про те, що океан покривав третину Червоної планети мільярди років тому, була предметом дебатів між науковцями впродовж десятиліть, і один сторонній дослідник висловив певний скептицизм щодо останніх знахідок.
У 2021 році китайський марсохід «Чжужун» приземлився на рівнині в регіоні Утопія на північній півкулі Марса, де раніше були помічені ознаки давньої води. Відтоді він досліджує червону поверхню, і деякі нові результати місії були опубліковані в новому дослідженні в журналі Nature.
Провідний автор праці Бо Ву з Гонконзького політехнічного університету розповів AFP, що навколо району посадки «Чжужуна» були виявлені різноманітні ознаки, що вказують на колишній океан, включаючи конуси з ямами, полігональні западини та витравлені потоки.
Попередні дослідження припускали, що кратероподібні конуси могли утворитися внаслідок виверження грязьових вулканів і часто формувалися на ділянках, де колись була вода або лід.
Пошуки берегової лінії марсіанського океану
Інформація, отримана з марсохода, а також супутникові дані та аналіз, проведений на Землі, також свідчать про те, що колись тут була берегова лінія, згідно з дослідженням. Команда дослідників підрахувала, що океан утворився в результаті затоплення майже 3,7 млрд років тому. Потім він замерз, витравлюючи берегову лінію, перш ніж зникнути трохи більш ніж 3,4 млрд років тому, згідно з їхнім сценарієм.
Бо підкреслив, що команда «не стверджує, що наші знахідки остаточно доводять, що на Марсі був океан». Такий рівень впевненості, ймовірно, вимагатиме місії з повернення деяких марсіанських порід на Землю для більш детального вивчення.
Скептицизм науковців
Бенджамін Карденас, вчений, який проаналізував інші докази існування марсіанського океану, сказав AFP, що скептично ставиться до нового дослідження.
Він вважає, що дослідники недостатньо врахували, наскільки сильний марсіанський вітер розвіяв відкладення і зруйнував гірські породи за останні кілька мільярдів років. Карденас вказав на минулі дослідження, які показали, що навіть повільні темпи марсіанської ерозії знищили б ознаки берегової лінії за такий тривалий період.
У свою чергу, Бо визнав, що вітер міг зруйнувати деякі скелі, але сказав, що вплив метеоритів, які падають на Марс, також може час від часу виривати підземні породи та відкладення на поверхню. Хоча загальна теорія залишається спірною, Карденас сказав, що він схильний думати, що на Марсі був океан.
За матеріалами phys.org