Головний космічний підрядник Китаю представив оновлений концепт повністю багаторазової ракети «Чанчжен-9», призначеної для реалізації місячної програми. Її дизайн дуже схожий на Starship.
Китай працює над створенням надважкої ракети «Чанчжен-9» уже кілька років. Вона необхідна для реалізації вельми амбітних космічних планів Піднебесної, головним з яких є Міжнародна місячна дослідницька станція. Надважка ракета також знадобиться для створення космічної сонячної електростанції на геостаціонарній орбіті та розгортання двох низькоорбітальних мегасупутникових сузір’їв (аналогів Starlink), кожне з яких налічуватиме приблизно по 13 тисяч апаратів.
Спочатку «Чанчжен-9» являла собою класичну одноразову ракету діаметром 10 метрів на керосиновому паливі з чотирма бічними прискорювачами. Але згодом її дизайн неодноразово змінювався. Очевидно, перебуваючи під враженням від успіхів SpaceX, спочатку конструктори захотіли оснастити її першим ступенем, який повертається. Потім було оголошено, що «Чанчжен-9» використовуватиме як паливо метан. Однак тепер на авіасалоні в Чжухаї конструктори заявили, що хочуть зробити ракету повністю багаторазовою.
Якщо подивитися на макет нової версії «Чанчжен-9», а також підготовлений китайськими інженерами анімаційний ролик, нескладно здогадатися, звідки вони, як і раніше, «запозичують» основні ідеї. Тепер ракета дуже нагадує Starship. У ролику можна побачити, як її великий перший ступінь розгортає ґратчасте оперення і виконує захід на посадку в стилі Super Heavy. Потім він здійснює посадковий маневр, прямуючи на морську платформу. На платформі розташовані рухомі рейки, які закриваються для захоплення ступеня, тож аеродинамічні решітки розташовані прямо над рейками або спираються на них.
В іншій частині відео показаний верхній ступінь, аналогічний Starship. Він виконує характерний маневр входу в атмосферу, відомий як «падіння на черево», а потім завершує посадку, опускаючись вертикально з використанням двигунів.
За заявою китайських інженерів, нова версія «Чанчжен-9» зможе виводити 100 тонн вантажу на низьку орбіту і до 50 тонн вантажу до Місяця. Коли саме відбудеться її перший політ, поки що невідомо. До зміни дизайну «Чанчжен-9», як імовірну дату її дебюту, називали 2033 рік.
Історично КНР використовує найменування «Чанчжен» для позначення всіх своїх ракет. Раніше ми розповідали про те, як це сталося і як не заплутатися в численних китайських «Чанчженах».
За матеріалами Spacenews