Китай серйозно налаштований будувати на Місяці власну базу. Для цього планується використовувати місцевий матеріал у вигляді блоків. Нещодавно розпочалися експерименти в цьому напрямку.
Експеримент на китайській космічній станції
Китай прагне просунутися у своєму прагненні побудувати першу місячну базу, розпочавши космічний експеримент, щоб перевірити, чи можна виготовити цеглу для бази з власного ґрунту Місяця.
Вантажна ракета зі зразками цегли стартувала пізно ввечері у п’ятницю до космічної станції «Тяньгун», що є частиною місії Пекіна з висадки людей на Місяць до 2030 року і побудови там постійної бази до 2035 року. «Китай запустив вантажний корабель «Тяньчжоу-8» із Центру запуску супутників Веньчан у п’ятницю ввечері, щоб доставити вантажі на орбітальну космічну станцію «Тяньгун».
Будівництво бази на Місяці — складне завдання: будь-яка споруда має витримувати величезну кількість космічної радіації, екстремальні перепади температур і місячні землетруси, а доставлення будівельних матеріалів на Місяць є недешевою процедурою.
Науковці з університету в центральній провінції Ухань сподіваються, що будівництво бази з самого Місяця може розв’язати ці проблеми.
Будівельні матеріали в космосі
Вчені створили серію прототипів цегли, виготовлених із різних композицій матеріалів, знайдених на Землі, таких як базальт, які імітують властивості місячного ґрунту.
Уламки цих цеглин пройдуть серію суворих випробувань, щойно вони потраплять на космічну станцію. Температура на Місяці може різко коливатися від 180 до -190 градусів за Цельсієм (від 356 до -310 градусів за Фаренгейтом).
Відсутність атмосфери означає, що Місяць піддається впливу великої кількості космічного випромінювання, а також мікрометеоритів, тоді як місячні землетруси можуть послабити будь-яку структуру на його поверхні. Експеримент триватиме три роки, а зразки щороку надсилатимуться для тестування.
3D-друк матеріалів на Місяці
Команда Чжоу Ченга, професора Науково-технічного університету Хуачжун у місті Ухань, розробила свій прототип цегли після аналізу ґрунту, привезеного китайським зондом «Чан’е-5».
За його словами, отримані чорні цеглини втричі міцніші, ніж стандартні, та з’єднуються між собою без в’яжучої речовини.
Команда також працювала над «Місячним павуком», роботом для 3D-друку, який будує конструкції в космосі, деякі з яких мають конічну форму.
«У майбутньому ми плануємо використовувати ресурси на місці, тобто виготовляти цеглу безпосередньо з місячного ґрунту, а потім реалізовувати різні сценарії будівництва, тому не будемо привозити матеріали із Землі», — сказав Чжоу.
«Це очевидна річ, яку варто спробувати, оскільки використання матеріалів, що вже є на Місяці, було б набагато дешевшим», — сказав Яко ван Лун, астрофізик з Університету Кіля у Великій Британії.
Повернення на Місяць
Пекін далеко не єдиний, хто прагне побудувати першу місячну базу. Запланований форпост Китаю на Місяці, відомий як Міжнародна місячна дослідницька станція (ILRS), є спільним проєктом з росією. За даними китайських державних ЗМІ, партнерами в цій ініціативі є десяток країн, зокрема Таїланд, Пакистан, Венесуела і Сенегал, а також близько 40 іноземних організацій.
Сполучені Штати мають намір повернути людей на Місяць у 2026 році та згодом створити там станцію, хоча їхня програма Artemis вже зазнала різних затримок.
У межах підготовки США дослідники з Університету Центральної Флориди випробовують власні потенційні будівельні цеглини, виготовлені за допомогою 3D-принтерів.
Європейська космічна агенція тим часом проводить дослідження, як збирати цеглини за принципом конструктора «Лего».
За матеріалами phys.org