На початку січня китайська станція «Чан’е-4» має стати першим в історії апаратом, який здійснить м’яку посадку на зворотний бік Місяця. У межах підготовки до цієї операції китайські фахівці прийняли рішення перевести в режим тривалої гібернації станцію «Чан’е-3», яка все ще продовжує роботу на місячній поверхні. Це робиться з метою запобігання накладенню радіосигналів, здатних ускладнити процедуру посадки «Чан’е-4».
«Чан’е-3» здійснив посадку на територію Моря Дощів 14 грудня 2013 року. Він став першим китайським апаратом, який сів на Місяць. «Чан’е-3» доставив на місячну поверхню стаціонарну платформу та 140-кілограмовий місяцехід «Юйту». Ровер втратив рухливість через 40 днів після висадки, після чого продовжив роботу в стаціонарному режимі. Востаннє він виходив на зв’язок із Землею у березні 2015 року.
Щодо стаціонарної платформи «Чан’е-3», то вона все ще продовжує функціонувати. Іноді радіоаматори перехоплюють її сигнали. Відомо, що на борту платформи залишився один інструмент: 150-міліметровий оптичний телескоп LUT. Він використовується для знімання неба у ближньому УФ-діапазоні. Також «Чан’е-3» оснащений невеликим радіоізотопним теплоелектрогенератором (рітегом). Він потрібний для того, щоб станція не замерзла під час 14-денної місячної ночі. Аналогічний рітег встановлений на борту «Чан’е-4».
На час посадки «Чан’е-4» китайські фахівці також вирішили перевести в режим гібернації мікросупутник «Лунцзян-2». Він був запущений до Місяця разом із апаратом-ретранслятором «Цюецяо». «Лунцзян-2» призначений для радіоастрономічних досліджень небесної сфери. Крім наукових інструментів, на борту апарата встановлені радіопередавачі, які працюють в УКХ/УВЧ діапазонах, та т.зв. студентська камера. Завдяки відкритому протоколу дистанційного керування радіоаматори неодноразово приймали телеметрію «Лунцзян-2» і навіть зуміли отримати кілька зроблених супутником знімків Землі та Місяця.
За матеріалами https://gbtimes.com