Китай оголосив тендер на створення місячного супутника

Китайська агенція пілотованих космічних польотів оголосила тендер на створення супутника для топографічного дослідження Місяця. Його робота може стати корисною в плані підготовки до польоту туди астронавтів. І, цілком можливо, посадка буде зовсім не там, де всі досі очікували.

Китай націлився на Місяць
Китай націлився на Місяць. Джерело: phys.org

Місячний супутник Китаю

Поки навколо американської місячної програми Artemis вирують пристрасті щодо того, наскільки перспективною вона є, у КНР триває підготовка до відправлення на наш супутник людей. Принаймні саме так можна зрозуміти оголошення про проведення тендера на проєкт місячного супутника. Його опублікувала 14 лютого на своїй сторінці Китайська агенція пілотованих космічних польотів (CMSEO).

Заявки приймаються до 8 березня. Після цього проєктування супутника тільки почнеться. Однак розтягувати цей процес на десятиліття ніхто не збирається. Згідно з чинними планами Китаю висадка його астронавтів на Місяць має відбутися до 2030 року.

Очевидно, що новий супутник має вийти на орбіту ще раніше. Він буде призначений для вивчення рельєфу, геологічних особливостей та мінералів. Простіше кажучи, китайці шукатимуть перспективне з погляду корисних копалин місце, на яке можна безпечно сісти.

Низькі широти

У повідомленні CMSEO є два цікавих моменти. Перший — це те, що новий супутник має вивчати поверхню Місяця у низьких широтах. Це означає, що його увага буде прикута до областей поблизу екватора. При цьому сама орбіта може бути сильно нахиленою або навіть проходити через полюси.

Усе це досить дивно з урахуванням того, що раніше Китай заявляв, що планує посадку на Південному полюсі нашого супутника, як і у випадку американського проєкту Artemis. Проте тепер не виключено, що астронавти висадяться поблизу від екватора.

Взагалі досі всі автоматичні апарати Китаю сідали на Місяць у середніх широтах. Перша посадка на полюсі запланована тільки на 2026 рік. Зробити це має апарат «Чан’е-7», який відбере нові проби гірських порід. Це логічно з огляду на те, що станцію, яка заявлена як міжнародна, найімовірніше, все ж будуватимуть на полюсі.

Відкритий космос Китаю

Другий момент, який є важливим в оголошенні CMSEO, — сам відкритий конкурс. Щоправда, відкритий він достатньо умовно. Іноземні компанії до нього не допускаються. Але все одно, у порівнянні з тим, як зазвичай там усе засекречено, це дуже дивні зміни.

Взагалі Китай комерціалізацією своєї космічної програми займається давно. Приватні (наскільки взагалі в Китаї може бути щось приватне) компанії запускають ракети вже не перший рік. Щоправда, серйозними місіями досі займалися тільки державні установи.

Проте в освоєнні космосу Китай вже далеко не такий одинак, яким був на світанку цього шляху. Свідченням цього є пакистанський місячний ровер, який стартує на борту «Чан’е-8».

Загалом же китайці дуже задоволені ходом своєї місячної програми. За словами фахівців, робота і над місячним кораблем, і над посадковим модулем триває. Так само ведуться роботи щодо надважкої ракети «Чанчжен-10» і стартового комплексу для неї.

За матеріалами spacenews.com

Новини інших медіа
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею
Ризик життям за 5 доларів на день: скільки отримали астронавти Starliner за 286 днів у космосі