Кратер на космодромі Плесецьк: російська ракета «Сармат» знищила стартовий комплекс

Нова російська балістична ракета «Сармат» вибухнула під час випробувань, знищивши стартовий комплекс. Про це свідчать супутникові знімки, зроблені компаніями Planet і Maxar.

Вибух на космодромі Плесецьк

Першим про аварію «Сармата» повідомив OSINT-аналітик MeNMyRC. Він опублікував у соцмережах знімки, зроблені супутником компанії Planet. Вони демонструють кратер, що з’явився на місці одного зі стартових комплексів на космодромі «Плесецьк». Надалі, факт вибуху був підтверджений даними системи моніторингу FIRMS, яка зафіксувала пожежу на космодромі, а також більш детальними знімками, зробленими супутниками компанії Maxar.

Пожежа біля космодрому Плесецьк після вибуху ракети «Сармат». Джерело: Maxar

За даними експертів, джерелом вибуху стала нова балістична ракета РС-28 «Сармат». Вона має триступеневу конструкцію і призначена для заміни ракет Р-36М2, більш відомих у західних країнах під прізвиськом «Сатана».

Стартовий комплекс на космодромі Плесецьк до вибуху ракети «Сармат». Джерело: Maxar

«Сармат» є рідинною ракетою. Це означає, що її аварія може бути не пов’язана безпосередньо діями з підготовки до запуску. Але все ж, найімовірніший сценарій полягає в тому, що вибух стався саме під час випробувань.

Стартовий комплекс на космодромі Плесецьк після вибуху ракети «Сармат». Джерело: Maxar

На думку фахівців, найімовірніше у «Сармата» не запустився маршовий двигун, після чого ракета впала на стартовий комплекс. Вибух не тільки зруйнував шахту та випробувальний полігон, а й спричинив лісову пожежу, яку зафіксували супутники системи FIRMS. На знімках видно щонайменше чотири пожежні машини біля кратера.

Заміна «Сатани»

Ракета «Сармат» була прийнята на озброєння у 2022 році. Вона прийшла на зміну ракеті Р-36М2, розробленій у радянські часи КБ «Південне». Російська влада з помпою заявляла, що у «Сармата» практично не буде жодних обмежень щодо дальності завдавання удару: ракета зможе атакувати цілі не тільки через Північний, а й через Південний полюс, долати систему ПРО і нестиме ядерні припаси великої потужності, зокрема гіперзвукові.

Запуск ракети «Сармат»

Однак у реальності поки що «Сармат» здатний створювати загрозу лише для російських космодромів. За даними західних джерел, лише одне випробування ракети у 2022 році було повністю успішним. Щонайменше чотири наступні запуски «Сармата» завершилися невдачею.

Раніше ми розповідали про те, як супутники NASA зафіксували грандіозну пожежу на російському складі боєприпасів.

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю