Кратер Езеро очима Mars Express

Завтра модуль місії Mars 2020, що спускається, повинен буде увійти в атмосферу Червоної планети. Якщо все пройде добре, через сім хвилин він висадить на територію 49-кілометрового кратера Езеро ровер Perseverance – найскладніший в історії апарат, якому доводилося досліджувати марсіанську поверхню.

Висохла річкова дельта на території кратера Єзеро. Джерело: ESA/DLR/FU-Berlin

З нагоди цієї події Європейське космічне агентство опублікувало кілька знімків та карт, зроблених на основі даних, які зібрали апарати Mars Express та TGO. Вони демонструють кратер Єзеро та його околиці.

Кратер розташований на кордоні між Долиною Ісіди та Землі Сабеї. Перша є гігантською ударною структурою, що утворилася 3,9 млрд років тому, друга — давнє нагір’я, що сформувалося в проміжку між 4,1 і 3,7 млрд років тому. На північний захід від нього розташований регіон під назвою Великий Сирт. Він є продуктом потужних вивержень, що відбувалися на Марсі у період між 3,7 та 3 млрд років тому. Таким чином, у породах навколо та всередині кратера Езеро фактично записано історію Марса.

Сам Єзеро, за останніми оцінками, має вік 3,7 млрд років. Аналіз супутникових зображень показав, що у минулому ця ударна формація була заповнена водою. У кратері та навколо нього виявлені глинисті мінерали, а в деяких місцях його дно вкрите тріщинами у вигляді багатокутників, які зазвичай виникають при висиханні водойм.

Область усередині кратера Єзеро. Джерело:
ESA/Roscosmos/CaSSIS

На думку вчених, приблизно 3,5 млрд років тому на території кратера була повноцінна річкова дельта, яка проіснувала досить довго. Розрахунки показують, що для формування слідів і осадових відкладень, що залишилися після неї, знадобилося б від мільйона до 10 млн років. Завдяки сукупності всіх перерахованих вище факторів Єзеро і був обраний як місце посадки Mars 2020. Планетологи сподіваються, що аналіз матеріалу, що накопичився на кратерному дні, дозволить отримати довгоочікувану відповідь на питання, чи була Червона планета притулком для будь-яких форм життя.

За матеріалами: https://www.esa.int