Космічний туризм — розвага для багатіїв?

Наталія Боротканич, координаторка космічних проєктів Noosphere, кандидатка історичних наук

Новини про черговий політ мільярдера у космос вже губляться в інфополі. Чи варто чекати на здешевлення вартості квитків, чи космічний туризм назавжди залишиться розвагою для багатіїв?

Сьогодні, 8 грудня, до космотуристів приєднався японський мільярдер Юсаку Маедзава та його помічник, оператор Йозо Хірано. Вони вирушили в космос на кораблі «Союз» та проведуть на Міжнародній космічній станції 12 днів, готуючись до масштабнішої місії — польоту до Місяця. Маедзава — японський бізнесмен, засновник компанії Zozo Inc., є 14-ю найбагатшою людиною Японії. Всесвітню славу він здобув після того, як у 2018 році Ілон Маск розповів про намір організувати туристичну місію до Місяця, яку очолить та профінансує Маедзава, а компанію йому складуть люди творчих професій, які художніми засобами зможуть передати землянам красу космосу. Обліт Місяця туристами відбудеться не раніше 2024 року.

Юсаку Маедзава. Джерело: thejapantimes

Японські бізнесмени — не перші туристи, які подолали земне тяжіння на «Союзі». У 2000-х цей корабель на замовлення американського туроператора доправив у космос сімох туристів, причому одного з них — двічі. Цієї осені пасажирами «Союзу» стала російська знімальна група — акторка та оператор, які зафільмували кадри для художнього кіно. Варто зазначити, що такому туру не дуже зраділа професійна космічна спільнота: через політ представників кіноіндустрії у космосі не відбулася чергова перезмінка, і двом російським космонавтам доведеться пробути на МКС на пів року довше.

Загалом 2021 рік можна сміливо назвати роком космічного туризму. За останні кілька місяців в умовах невагомості побувала рекордна кількість людей, які не є професійними астронавтами: Джефф Безос, Річард Бренсон, Вільям Шетнер (легендарний капітан Кірк), помічниця лікаря Гейлі Арсено, яка подолала рак, колишні співробітники NASA, представники космічної індустрії, пілоти, бізнесмени й навіть студент. Завтра, 9 грудня, очікується черговий політ New Shepard. Цього разу на борту серед інших туристів буде донька першого американського астронавта Алана Шепарда — Лора Шепард Черчлі.

Вимогливому космічному туристові пропонують широкий вибір турів: від кількох хвилин у невагомості до кількох тижнів. Попри конкуренцію між космічними перевізниками, про зниження цін поки не йдеться. Навіть більше, цінник на суборбітальний політ на космольоті VSS Unity від Virgin Galactic’s зріс із 250 до 450 тис. доларів.

Чи варто чекати на «гарячі тури» в космос? 

Як і все на ранніх стадіях, космічний туризм сьогодні є недосяжно дорогим. Вартість польоту коливається від 450 тис. до 90 млн доларів за місце. Але, як ми знаємо, інноваційні технології на початках часто бувають невиправдано дорогими. Пригадати хоча б мобільний телефон, який носили в окремій валізі, а придбати його могли хіба що банкіри з Волл-стріт. Як зазначає Ілон Маск, проводячи паралель із космічним туризмом, перші споживачі послуг є надзвичайно важливими для новацій. Якби власники технологічно недосконалих мобільних телефонів не платили за них величезні гроші, ми би не мали зараз хороших і дешевих смартфонів.

Кардинальне зниження ціни можливе лише за умови зміни технології та підходу до космічних польотів, а також масштабування бізнесу. Сьогодні більшість космічного транспорту є одноразовим. Це можна порівняти з використанням літака лише один раз. Уявіть, якою би була вартість перельоту, якби ми викидали літак після кожного рейсу! Компанія SpaceX працює над створенням повністю багаторазової орбітальної ракети Starship, яка може здійснити переворот на ринку космічних перевезень, зокрема й туристичних. За словами Ілона Маска, така система знизить вартість пусків у сотню разів, тобто вартість виведення на орбіту вантажу масою 100 тонн буде коштувати не більш ніж 1 млн доларів, тобто 10 доларів за кілограм. Це справді революційна ціна.

Ще один варіант дешевого космічного туризму нещодавно запропонувала американська компанія World View Enterprises — політ на аеростаті. Наразі вона запускає у стратосферу аеростати для наукових досліджень та отримання зображень. Проте World View вирішила розширити свій бізнес до космічного туризму. Безперечно, повітряні кулі не можуть літати у космос, але вони здатні підійматися досить високо, щоб чітко побачити кривизну Землі та бездонну чорноту космосу. Компанія сподівається, що її пропозиція з масивним аеростатом, який підіймає пасажирську капсулу на висоту майже 30 км, подарує туристам космічні відчуття. Наразі оголошена вартість польоту — 50 тис. доларів. Польоти почнуться не раніше 2024 року.

Очевидно, що космічний туризм стане трендом цього десятиліття. Попит зростає, а відповідно, зростатиме і пропозиція, що врешті неминуче призведе до зниження цін. І хоча вислів «політ у космос за ціною туру в Європу» наразі є лише рекламним слоганом, все вказує на те, що космічні компанії серйозно працюють, аби вихідні за межами Землі стали реальністю для кожного.

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео