Коли вся Земля перетворилася на багнюку

Вчені вже давно знають, що в історії нашої планети був період, коли майже вся вона перетворилася на сніжку. Тепер вони зрозуміли, що одразу після того, як цей період закінчився, вода від танення льодовиків перетворила її на багнюку.

Після танення льодовиків земля нагадувала суцільну багнюку
Після танення льодовиків Земля нагадувала суцільну багнюку. Джерело: videocdn.cdnpk.net

Льодовикові періоди в історії Землі

Коли люди говорять про льодовиковий період, то насамперед згадують про останній, який закінчився близько 10 тис. років тому, згадуючи при цьому, що зараз ми живемо у значно теплішу епоху. Проте в історії Землі були часи, коли вона вся вкривалася кригою і нагадувала сніжку.

Цей період так і називають «земля-сніжка». Тривав він з 650 до 635 млн років тому. Як і після усяких морозів зі снігопадами після нього утворилася величезна кількість талої води. Нещодавно дослідження, проведені вченими з вірджинського технологічного інституту, довели, що тоді вся Земля могла перетворитися на багнюку.

На що був схожий найбільший льодовиковий період

Достеменно вчені не знають, що стало першопричиною льодовикового періоду 650 млн років тому. Називаються і біологічні, і геологічні, й астрономічні чинники. Факт полягає в тому, що крижані шапки на полюсах планети почали зростати. І чим більше вони зростали, тим більше світла відбивали у космос.

Планета охолоджувалася і вони все сильніше розросталися, аж поки не наблизилися до екватора. Проте вічно так тривати не могло. Адже поглинання вуглекислого газу переважно через ерозію при цьому все сильніше зменшувалося. Він викликав парниковий ефект і в якийсь момент пересилив відбивання світла кригою, яка почала танути.

Земля-багнюка

Згідно з новими дослідженнями, танення криги відбулося дуже різко. Лише за 10 млн років середня температура на планеті збільшилася з -45°C до 48°C. І весь цей час на планеті танула крига. Це утворювало велику кількість води, яка текла до моря не окремими річищами, а суцільними потоками.

А оскільки жодної рослинності в цей час не було, утворювалася багнюка, яка вкривала всі території, де ерозія перетворила гірські породи на пісок та глину. Вчені перевірили це за допомогою карбонатних порід того часу. Вони чітко підтвердили, що утворилися на суходолі, на якому тоді було чимало прісної води.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет