Коли стикаються світи

Галактики не є статичними «зоряними островами» — вони змінюються, еволюціонують і взаємодіють зі своїм оточенням. А ще вони можуть стикатися між собою. На представленому знімку телескопа Hubble якраз зафіксовані наслідки одного з подібних катаклізмів.

Пара галактик, відома під позначенням Arp 256, розташована в сузір’ї Кита на відстані 250 млн світлових років. Обидві вони класифікуються як спіральні системи з перетинкою. Але гравітаційний вплив уже почав впливати на їхню форму. У той час як галактичні ядра все ще розділені великою дистанцією і добре проглядаються, їхні спіральні рукави спотворені. На фото можна побачити хаотичний розсип світил, пилу та міжзоряного газу, що оточує галактики. Одна з них придбала вельми витягнутий зоряний хвіст.

Галактики Arp 256. Джерело: ESA/Hubble, NASA, CC BY 4.0

Злиття галактик також призвело до ущільнення молекулярних хмар, що викликало сплеск зореутворення. На знімку можна побачити безліч ділянок блакитного кольору — «зоряні ясла», де формуються масивні гарячі світила.

«Гравітаційний танець» галактик Arp 256 триватиме ще багато мільйонів років. Відстань між їхніми ядрами буде поступово скорочуватися, поки, врешті-решт, вони не зіллються в єдиний об’єкт. Подібна доля в майбутньому, найімовірніше, чекає і на наш «зоряний дім». Як показують результати моделювання, через кілька мільярдів років Чумацький Шлях зіткнеться з Туманністю Андромеди, що призведе до їхнього злиття і формування нової гігантської галактики.

За матеріалами http://sci.esa.int