Колосальна карта неба містить дані про мільярд галактик

Вчені з різних обсерваторій та наукових центрів поєднали дані, отримані астрономічним інструментом DESI, ще з кількома дослідженнями. Вони створили колосальну карту, яка охоплює 20 тис. квадратних градусів і містить 1 млрд галактик.

Галактики, які зображує нова карта
Галактики, які зображує нова карта. Джерело: Рhys.org

Найбільша карта Всесвіту

Велика група вчених з Національної обсерваторії Кітт-Пік та Міжамериканської обсерваторії Серра-Тололо завершила об’єднання кількох досліджень, метою яких було визначення позицій та характеристик галактик на небі. Дослідники створили велетенську мапу під назвою DESI Legacy Imaging Survey.

Карта охоплює майже 20 тис. квадратних градусів, тобто приблизно половину неба. На ній можна побачити близько 1 млрд галактик. Це складає лише 1 відсоток від їхньої загальної кількості у тій частині Всесвіту, яку ми можемо спостерігати, але все одно це надзвичайно багато.

Ознайомитися із картою можна за цим посиланням. Вона є інтерактивною, дозволяє керувати масштабом, яскравістю та контрастом. А при кліку на будь-який з мільярда об’єктів, зображених на ній, відкривається вікно з даними, зібраними різними телескопами.

Як складали карту

Основою для створення карти став огляд, здійснений камерою темної матерії DOE’s Spectroscopic Instrument (DESI). Вчені, які з нею працюють, випустили вже десятий реліз даних. Їх об’єднали з даними камери темної енергії DECam та астрономічного огляду Пекін-Аризона. Разом вони дозволили отримати першу версію мапи, яка містила дані про 14 тис. квадратних градусів неба.

Далі до роботи долучили дані 4-метрового телескопа Маяла та камеру на 2,3-метровому телескопі Бока в Університеті Аризони. Завдяки цьому вдалося розширити поле зору до 20 тис. квадратних градусів та додати дані про спостереження в інфрачервоному діапазоні.

Загалом для того, аби скласти поточну карту, знадобилося 6 років роботи вчених із різних наукових інституцій Землі. Крім того, над обробкою даних працювали найпотужніші суперкомп’ютери. Результат їхньої роботи тепер доступний для всіх.

Разом із тим складання нової мапи має важливе наукове значення. Користуючись її даними, вчені планують визначити 40 млн галактик, які DESI глибше досліджуватиме впродовж наступних 5 років. Метою цієї роботи стане глибше вивчення еволюції Всесвіту за останні 12 млрд років та розподіл у ньому темної матерії.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine