Карта подорожі Opportunity

NASA опублікувала фінальну карту, яка демонструє шлях, пройдений апаратом Opportunity поверхнею Марса. Загалом за час своєї місії ровер подолав дистанцію у 45,16 км, встановивши новий рекорд для планетоходів (попереднє досягнення належало «Луноходу-2», який проїхав місячною поверхнею 42 км).

Карта подорожі марсохода Opportunity. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Opportunity прибув на Марс 25 січня 2004 року. Його посадкова платформа опустилася в невеликий 22-метровий кратер Ігл (Eagle), розташований на Полуденному плато. Згодом аналіз зібраних мобільною лабораторією даних допоміг встановити, що у минулому вся ця територія, швидше за все, була морським дном.

Першою важливою метою ровера став 20-метровий кратер Ендюранс (Endurance). Curiosity спустився на його дно та загалом провів усередині нього близько півроку. 2005 року апарат відвідав сильно еродований 350-метровий кратер Еребус, а наступного року досяг околиці 750-метрового кратера Вікторія. Там його спіткала глобальна пилова буря. 18 липня 2007 року фотогальванічні панелі марсоходу згенерували всього 128 Вт•год/сол електроенергії (при середньому значенні 700 Вт•год/сол).

Однак Opportunity пережив негоду та продовжив свою подорож. Надалі він відвідав ще кілька невеликих ударних формацій. До 2011 року ровер досяг західного краю 23-кілометрового кратера Індевор (Endeavour). У наступні роки марсохід поступово рухався на південь уздовж його валу. У 2017 році він розпочав вивчення долини Наполегливості (Perseverance Valley). Таку назву отримав 200-метровий канал, проритий потоками води, що стікали внутрішнім схилом валу кратера Індевор мільярди років тому.

Долині Наполегливості судилося стати фінальною точкою подорожі марсохода. У червні 2018 року на Марсі знову почалася глобальна буря, яка виявилася сильнішою за ту, що була у 2007 році. Піднятий нею пил повністю закрив небо Червоної планети, внаслідок чого сонячні батареї апарата перестали виробляти достатню для продовження роботи кількість енергії. Останній сеанс зв’язку Opportunity із Землею відбувся 10 червня 2018 року. Після цього ровер навіки замовк.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа