Juno зазнімкував «пекло» Сонячної системи

NASA опублікувала новий знімок, переданий на Землю зондом Juno. Він демонструє Іо — супутник Юпітера, на поверхні якого розташовані сотні активних вулканів.

Знімок Іо, зроблений зондом Juno 3 лютого 2024 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Візит до Іо відбувся 3 лютого. Juno пройшов на відстані всього 1500 км від поверхні Іо. Отримане земним посланцем зображення цікаве тим, що ми можемо розгледіти багато деталей рельєфу супутника на його нічному боці. Це пояснюється Юпітером. Відбите газовим гігантом сонячне світло підсвітило темний бік Іо.

Фото Juno демонструє, як сильно Іо відрізняється від інших місяців Юпітера. На його поверхні немає ні льоду, ні помітних ударних кратерів. Зате є численні вулкани, чиї виверження безперервно видозмінюють ландшафт супутника. Причиною такої активності є приливні взаємодії між Іо та Юпітером, які буквально «розріджують» надра супутника.

Завдяки безперервним виверженням, поверхня Іо є сумішшю з покритих вулканічними відкладеннями рівнин, численних гір, плато й ущелин, якими пливуть потоки розплавленої сірки. На супутнику також існують постійні лавові озера. Тож не дивно, що дехто образно порівнює умови на поверхні Іо з пеклом.

Це був останній, настільки близький візит Juno до Іо. Апарат використовуватиме гравітацію супутника, щоб зменшити період свого обертання навколо Юпітера до 33 днів.

Зонд Juno біля Юпітера в уявленні художника. Джерело: UST

У майбутньому Juno здійснить ще кілька прольотів Іо, але щоразу дистанція збільшуватиметься. Починаючи з квітня 2024 року, космічний апарат почне серію експериментів, під час яких дослідить верхні шари атмосфери Юпітера. Це надасть ключову інформацію про форму та внутрішню будову планети. Місія Juno розрахована на роботу до кінця 2025 року. Наразі невідомо, чи буде NASA знову її продовжувати.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine