Juno готується до зустрічі з Ганимедом

7 червня 2021 року стане важливою датою для місії Juno. У цей день апарат зробить проліт Ганімеда і виявиться на відстані всього 1038 км від його крижаної поверхні. Це найбільш близький візит земного посланця до супутника Юпітера за останню чверть століття. Перед цим його відвідував зонд Galileo 20 травня 2000 року.

Ганімед. Джерело: NASA/JPL/DLR

Ганімед є найбільшим супутником Юпітера і взагалі будь-якої планети Сонячної системи. Його діаметр становить 5268 км, що більше діаметра Меркурія. Також він є єдиним відомим супутником, що володіє власним магнітним полем (його напруженість також перевершує відповідний показник Меркурія). Додатково до всього, вчені вважають, що під поверхнею Ганімеда може ховатися великий океан або навіть кілька океанів, розділених шарами льоду.

Глобальна мозаїка поверхні Ганімеда. Джерело: NASA/DLR

Не дивно, що астрономи відчувають підвищений інтерес до цього крижаного місяця. Його вивчення може пролити світло на механізм формування і еволюції супутникового сімейства Юпітера. Ганімед також вважається одним з потенційних кандидатів для пошуків позаземного життя. Тому команда місії Juno збирається скористатися наявною можливістю і зібрати якомога більше даних під час прольоту.

Juno приступить до спостережень Ганімеда за три години до проходження точки максимального зближення. Апарат отримає спектри його поверхні, вивчить магнітосферу і проведе експеримент з визначення характеристик іоносфери. Очікується отримання фотографій супутника з деталізацією, відповідною кращим знімкам зондів Voyager і Galileo.

Juno в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Вчені також спробують оцінити радіаційну обстановку в околицях Ганімеда. Для цього будуть задіяні навігаційні камери, що використовуються в системі орієнтації апарату. Вони мають захист від радіації, але деяким зарядженим частинкам все одно вдається «пробити» її, що створює “шум” на зображеннях. Як правило, співробітники групи супроводу видаляють подібні артефакти, але під час прольоту вони, навпаки, ретельно вивчать їх, щоб оцінити зміну рівня випромінювання. Ці дані можуть стати в нагоді конструкторам європейського зонда JUICE, який запустять до Юпітера в наступному році.

На завершення варто зазначити, що початковий план польоту не припускав візитів Juno до супутників Юпітера. Вони стали можливі лише після недавнього продовження його місії. Наступний близький проліт має відбутися 29 вересня 2022 року. Цього дня апарат відвідає Європу, пройшовши на відстані всього 320 км від її крижаної поверхні.

За матеріалами: https://www.nasa.gov