James Webb та Chandra дослідили «Зеленого монстра» всередині мертвої зорі

Об’єднані дані з рентгенівської обсерваторії NASA Chandra та космічного телескопа James Webb дали нам унікальний погляд на Кассіопею A (Cas A). Це перший випадок, коли астрономи об’єднали дані з двох телескопів для вивчення цієї відомої наднової, що виявилося надзвичайно корисним.

Однією з головних причин, чому астрономи хотіли об’єднати дані з Chandra і James Webb, було бажання допомогти дослідити унікальні залишки Кассіопеї A, які називають «Зеленим монстром». Він розташований поблизу центру туманності та був вперше виявлений James Webb у квітні 2023 року.

Комбіноване дослідження Кассіопеї А також допомогло астрономам краще зрозуміти вибух, який створив залишки наднової приблизно 240 років тому, принаймні з точки зору Землі.

Кассіопея А
Комбіноване зображення залишку наднової Кассіопея А за даними телескопів James Webb, Chandra, Hubble і Spitzer. Фото: NASA/ESA/CSA/STScI

Всі ці дані були об’єднані в приголомшливе і яскраве зображення, що демонструє зовнішні частини наднової. Загалом, дані, використані для створення зображення, включають червоне, зелене і синє забарвлення для даних James Webb, синє забарвлення для даних Chandra і червоне та біле — для даних, отриманих з Hubble.

Дані з культового космічного телескопа NASA Spitzer також виділені червоним, зеленим і синім кольорами, а на одному із зображень навіть позначені обриси «Зеленого монстра», щоб допомогти глядачам краще зрозуміти, про що говорять астрономи.

Cassiopea A
Погляд на Cassiopea A обсерваторією Chandra

Дізнавшись більше про Кассіопею A і про те, що сталося з цією зорею понад 300 років тому, астрономи зможуть краще зрозуміти наднові та довготривалі сліди, які вони залишають після себе. Детальний аналіз цих даних також дає нове розуміння поточного складу туманності, яку астрономи, безсумнівно, прагнуть дослідити ще глибше.

Хоча ці обсерваторії є потужними самі по собі, об’єднавши дані з кожної з них в один набір, ми зможемо глибше поглянути на загальну картину Всесвіту.

Кассіопеї A
Залізо, титан та інші елементи в залишках наднової Кассіопеї A. Авторство: NASA/CXC/SAO

Раніше ми повідомляли про те, як помирають масивні зорі.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine