Hubble знайшов згаслі галактики у ранньому Всесвіті

 

Коли Всесвіту було лише 3 млрд років, він проходив через етап найбурхливішого зореутворення у своїй історії. Вважається, що цьому сприяв надлишок холодного газу, який слугував сировиною для формування нових світил. Однак дані, отримані за допомогою телескопа Hubble й обсерваторії ALMA, свідчать про те, що цей процес був набагато складнішим, ніж вважалося раніше.

Досліджені телескопами Hubble і ALMA древні галактики, що припинили формувати нові зірки, коли Всесвіту було лише 3 млрд років. Джерело: Joseph DePasquale (STScI)

Під час роботи над проєктом REQUIEM міжнародна команда астрономів вивчила кілька давніх галактик, світло яких було підсилене за рахунок ефекту гравітаційного лінзування. Це дозволило роздивитися деталі їхньої структури, котрі в іншому випадку було б неможливо побачити, й отримати дані про процеси, що відбувалися всередині них.

Загалом астрономи ідентифікували шість вимерлих галактик, які вже тоді припинили формувати нові зорі. Спочатку з’явилися припущення, що це пов’язано з процесами, котрі якимось чином перешкоджали активному зореутворенню. Однак подальший аналіз показав, що галактики просто вичерпали всі запаси сировини, необхідної для утворення світил.

Зараз у астрономів є кілька припущень щодо причин згасання галактик — від активності надмасивних чорних дір до наслідків взаємодії зі своїм оточенням. Вони сподіваються, що введення в дію телескопів нового покоління дозволить розкрити цю загадку.

За матеріалами: https://www.nasa.gov