Hubble знайшов водяну пару в атмосфері невеликої екзопланети

За допомогою телескопа Hubble астрономи виявили водяну пару в атмосфері екзопланети GJ 9827d. На сьогодні це найменший позасонячний світ, де було зроблено таку знахідку.

Пошуки водяної пари

GJ 9827d було відкрито телескопом Kepler у 2017 році. Вона являє собою суперземлю, чий діаметр удвічі перевищує діаметр нашої планети. GJ 9827d обертається навколо червоного карлика, розташованого на відстані 97 світлових років від Землі. Екзопланета робить один оберт навколо своєї зорі за 6,2 дня. Через таку близькість, вона навряд чи є сприятливим місцем для життя. За оцінками астрономів, її температура становить приблизно 425 °C.

Екзопланета GJ 9827d в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, Leah Hustak and Ralf Crawford (STScI)

Але, хоча на GJ 9827d навряд чи є життя, вона все одно становить значний інтерес для дослідників. Вони вибрали екзопланету для проєкту, метою якого був пошук слідів водяної пари в її атмосфері. Загалом Hubble провів спостереження 11 транзитів GJ 9827d. Астрономи намагалися виокремити із зібраних телескопом даних світло, яке пройшло через атмосферу екзопланети й мало спектральний відбиток молекул води.

Ці зусилля увінчалися успіхом. Астрономам дійсно вдалося знайти водяну пару в атмосфері GJ 9827d. Це найменша екзопланета, де було зроблено подібну знахідку.

Мінінептун чи гарячий аналог Європи?

Водночас поки що дослідники не могли дати відповідь на питання про те, що загалом являє собою атмосфера цього світу. У них є дві основні версії. За однією, Hubble вдалося виміряти невелику кількість водяної пари в багатій воднем атмосфері. У такому разі, цей світ можна класифікувати, як мінінептун.

За другою, атмосфера GJ 9827d складається в основному з води, що залишилася після того, як первісна воднево-гелієва атмосфера випарувалася під впливом зоряного випромінювання. У такому разі цей світ є теплішою версією місяця Юпітера — Європи. Він може являти собою кам’янисте тіло, оповите товстою оболонкою з водяної пари.

Європа. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Але якою б не була відповідь, відкриття Hubble прокладає шлях до детальнішого вивчення як цього, так і інших аналогічних світів. Він може стати гарною ціллю для космічного телескопа James Webb.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine