Hubble зазнімкував гравітаційну лінзу в сузір’ї Гідри

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували новий знімок. На ньому можна побачити зорі, далекі галактики, а також химерний космічний міраж, відомий під назвою кільце Ейнштейна.

Зазнімкована телескопом Hubble гравітаційна лінза в сузір’ї Гідри (верхня частина знімка). Джерело: ESA/Hubble & NASA, D. Erb

Знімок Hubble демонструє крихітну ділянку неба в південному сузір’ї Гідри. Найближчими до нас об’єктами на фото є зорі, які знаходяться в нашій власній галактиці Чумацький Шлях. Їх можна впізнати за дифракційними променями. Це характерний оптичний ефект, який виникає через особливості конструкції телескопа.

Наприклад, яскрава зоря, розташована біля самого краю блакитнуватої галактики LEDA 803211, яка виділяється в нижній частині кадру, розташована на відстані 3230 світлових років від Землі. Для порівняння, сама галактика віддалена від нас на дистанцію 622 млн світлових років. За людськими масштабами це неймовірно величезна відстань. Але для Hubble це відносно близький об’єкт, завдяки чому ми можемо роздивитися різні деталі структури. На знімку можна побачити яскраве галактичне ядро, а також численні зоряні скупчення, розкидані по її спіральних рукавах.

На знімку також зображено безліч віддаленіших галактик. Вони мають вигляд зореподібних, але на відміну від справжніх зір, не мають дифракційних променів. З усіх них особливо виділяється одна пара: гладка золотиста галактика, оточена майже повним кільцем у правому верхньому кутку знімка. Ця цікава конфігурація — оптичний міраж, що утворився внаслідок події гравітаційного лінзування. Воно виникає, коли світло від більш далекого об’єкта спотворюється і збільшується під дією гравітації масивного об’єкта на передньому плані, наприклад галактики або скупчення галактик. Свого часу Альберт Ейнштейн передбачив подібні викривлення простору-часу у своїй Загальній теорії відносності. Тому їх часто називають кільцями Ейнштейна.

Лінзована галактика, зображення якої перетворилося на кільце, розташована неймовірно далеко від Землі: ми бачимо її такою, якою вона була, коли Всесвіту було лише 2,5 мільярда років. Астрономи активно використовують гравітаційні лінзи у своїй роботі. Вони дають їм можливість побачити неймовірно далекі об’єкти, які за звичайних обставин не зміг би роздивитися навіть найпотужніший з наявних телескопів.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
Науковці дослідили 72 кометні пояси навколо інших зір
Де в космосі ховається сірка: несподіване відкриття
Індія стала четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті
Колись у марсіанських водоймах хвилі накочувалися на піщаний берег
James Webb відкрив зоряне надскупчення у Великій Магеллановій хмарі
Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди
Перші наднові наповнили ранній Всесвіт водою
Довші дні, більше кисню: сповільнення обертання Землі сприяло еволюції життя
Вибух і вогняний феєрверк у небі: сьомий запуск Starship завершився аварією
Україна та Місяць опинилися серед об’єктів, які страждають від руйнування