Hubble вивчив «мертву» реліктову галактику NGC 1277

У сузір’ї Персея на відстані 220 млн світлових років від Чумацького Шляху розташована компактна лінзоподібна галактика NGC 1277. На перший погляд, це просто один із численних «зоряних островів», що населяють наш Всесвіт. Але якщо придивитися ближче, то виявиться, що вона являє собою справжній космічний релікт, який практично не змінився за останні мільярди років.

Галактика NGC 1277 (врізка). Джерело: NASA, ESA, M. Beasley (Instituto de Astrofísica de Canarias), and P. Kehusmaa

Більшість галактик у Всесвіті містять світила різних популяцій: як скупчення старих червоних карликів, так і молоді гарячі блакитні зорі. Однак це не стосується NGC 1277. Під час серії спостережень, виконаних за допомогою телескопа Hubble, команда іспанських астрономів ретельно вивчила цю галактику. Виявилося, що вона є «червоною та мертвою» — тобто практично не містить молодих світил. Її населяють виключно старі, червоні зорі, що сформувалися близько 10 млрд років тому. У ті часи NGC 1277 являла собою справжній «зоряний пологовий будинок». Нові світила формувалися в ній зі швидкістю, що в тисячу разів перевищує інтенсивність зореутворення в Чумацькому Шляху.

Галактика NGC 1277. Джерело: NASA, ESA, and M. Beasley (Instituto de Astrofísica de Canarias)

Потім галактика повністю вичерпала всі запаси речовини, з якої могли б сформуватися нові зорі, і змогла знайти нове «джерело сировини». На перший погляд, виникає парадокс: NGC 1277 розташована в самому центрі густо заселеного іншими галактиками скупчення Персея. Однак вона рухається крізь це скупчення зі швидкістю, що перевищує 3 млн км/год. Зорі та хмари міжзоряного газу, які «підхоплюються» її гравітацією, просто не встигають влитися в галактику. Передбачається, що така доля чекає приблизно на одну з тисячі зоряних систем у Всесвіті.

Порівняння розподілу молодих і старих зоряних скупчень NGC 1277 та сусідній галактиці NGC 1278. Джерело: NASA, ESA, and Z. Levay (STScI)

Отже, NGC 1277 практично не змінилася з часу свого формування. Попри те, що вона містить приблизно вдвічі більше зір, ніж Чумацький Шлях, її діаметр становить лише чверть від розміру останнього. Можливо, як і всі галактики, вона починала свою еволюцію як компактний об’єкт, але не змогла «зібрати» достатню кількість матеріалу, щоб вирости в розмірах і сформувати більш складні структури.

Ще одна цікава особливість NGC 1277 пов’язана з розташованою в її центрі надмасивною чорною дірою, маса якої становить кілька мільярдів сонячних. Для порівняння: центральна чорна діра Чумацького Шляху важить лише в 4 млн разів більше, ніж Сонце. Наявність такого масивного центрального тіла підтверджує, що спочатку NGC 1277 пережила період вельми бурхливого зростання, який потім змінився «затримкою в розвитку».

За матеріалами https://www.nasa.gov