Hubble сфотографував одну з найяскравіших зірок Чумацького Шляху

24 квітня космічна обсерваторія Hubble відзначила свій 31-й день народження. Традиційно на честь цієї події фахівці місії публікують «святковий» знімок якогось видовищного космічного об’єкта або явища. І 2021-й рік не став винятком.

AG Кіля. Джерело: NASA/ESA/STScl

На «святковому» знімку Hubble можна побачити AG Кіля. Це одна з найяскравіших і наймасивніших зірок Чумацького Шляху. Її світність перевищує сонячну майже в мільйон разів, а маса — в 55-70.

AG Кіля класифікується як блакитна змінна зоря. Її світність коливається у значному діапазоні. Попри те, що це світило віддалене від нас на 20 тис. світлових років, у певні моменти часу його (принаймні в теорії) навіть можна побачити на земному небі неозброєним оком.

Представлена світлина демонструє причину цих коливань. AG Кіля оточена масивною туманністю, що складається з речовини, викинутої за останній десяток тисяч років. Діаметр цієї туманності складає п’ять світлових років, що перевищує відстань від Сонця до α Центавра, а маса відповідає як мінімум десяти сонячним. Червоним кольором позначений розподіл водню з домішкою газоподібного азоту, синім — згустків пилу.