Hubble сфотографував активність молодої зорі

На цьому незвичайному фото, зробленому телескопом, Hubble можна побачити дещо схоже на слід від «пострілу», що пронизує газово-пилові хмари. Але насправді космічна обсерваторія зареєструвала досить рідкісний феномен, відомий під назвою «об’єкт Гербіга-Аро».

Об’єкт Гербіга-Аро H111 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, B. Nisini

Об’єкти Гербіга-Аро є продуктами діяльності новонароджених зірок, оточених протопланетними дисками. За деяких обставин їхня взаємодія з речовиною дисків може призводити до утворення джетів, що складаються з іонізованого газу. Простіше кажучи, молоде світило починає викидати матерію в навколишній простір.

Викинута зіркою речовина рухається зі значною швидкістю, що досягає кількох сотень кілометрів на секунду. Її взаємодія з газово-пиловими хмарами призводить до утворення характерних ударних хвиль, які й називаються об’єктами Гербіга-Аро. Їхня протяжність може сягати десяти світлових років. Також варто сказати, що подібні об’єкти є вельми короткоживучим за астрономічними мірками явищем. Всього за кілька десятків тисяч років вони повністю розсіюються в міжзоряному просторі.

Представлений на знімку телескопа Hubble об’єкт Гербіга-Аро має позначення HH111. Він є наслідком діяльності протозірки IRAS 05491+0247, розташованої в туманності Оріона на відстані 1300 світлових років від Сонця. За підрахунками астрономів, довжина одного джета становить близько 2,8 світлових років.

За матеріалами: https://esahubble.org