Головний суперник Ілона Маска: десять цікавих фактів про Джеффа Безоса

Коли ми говоримо про власників приватних космічних компаній, які будують амбітні плани, то зазвичай маємо на увазі Ілона Маска. Однак на Землі є ще один мультимільярдер, який активно цікавиться космосом і давно намагається кинути йому виклик. Мова про Джеффа Безоса. У цьому матеріалі ми зібрали десять цікавих фактів про одного з найбагатших людей сучасності.

Працював у McDonald’s

Коли Безос був 16-річним підлітком, він під час літніх канікул підробляв у McDonald’s, де стояв на лінії обробки замовлень і збирав бургери. На думку Безоса, це зробило його більш відповідальним і здатним працювати під тиском. Досвід роботи в McDonald’s також збудив у ньому пристрасть до автоматизації обслуговування, роботи з клієнтами та управління співробітниками.

Заснував Amazon у гаражі

Історія створеної Безосом знаменитої компанії Amazon розпочалася 1994 року із запуску сайту, призначеного для онлайн-продажів книг. Її перший офіс розташовувався в гаражі молодого підприємця. Заради економії коштів, робочі столи були зроблені з розпиляних і збитих разом частин дерев’яних дверей.

Джефф Безос на початку своєї кар’єри, коли він ще продавав книжки. Джерело: Getty Images

Цікаво, що спочатку Безос планував назвати свою компанію Cadabre, але змінив своє рішення після того, як його друзі помилково почули сadaver (тобто труп). У майбутнього мільярдера були й інші ідеї назви, зокрема MakeItSo та Relentless, але зрештою він вибрав Amazon, тому що воно починалося з літери A та подобалася асоціація з найбільшою річкою у світі.

Став мільйонером у 33 роки

Джефф Безос заробив свій мільйон, коли йому було 33 роки. У віці 35 років він уже став мільярдером. Станом на листопад 2023 року його статки оцінювалися в 170 млрд доларів.

Джефф Безос. Джерело: Amazon Photo

Заснував космічну компанію раніше Ілона Маска

8 вересня 2000 року Джефф Безос заснував власну космічну компанію, яка отримала назву Blue Origin. Це сталося за два роки до того, як Ілон Маск створив SpaceX, а Річард Бренсон — Virgin Galactic.

Підняв із дна двигун ракети, що відправила людей на Місяць

У 2013 році Безос організував серію морських експедицій, метою якої був пошук залишків ракети Saturn V, що використовувалася для польотів до Місяця. Вони завершилися успіхом. Команді Безоса вдалося підняти з глибини в 4,5 км кілька фрагментів двигунів F-1, що стояли на першому ступені Saturn V. Надалі, вони були відреставровані та виставлені в музеї.

Знайдені експедицією Безоса залишки першого ступеня Saturn V. Джерело: Bezos Expeditions

Великий фанат «Стартрека»

З дитинства Джефф Безос є великим фанатом серіалу «Стартрек». У 2016 році він здійснив свою давню мрію, і виконав епізодичну роль у фільмі «Стартрек: Нескінченність». Щоправда, його практично неможливо впізнати. Річ у тім, що Безосу дісталася роль інопланетянина, і тому він був сильно загримований.

Джефф Безос (праворуч) у фільмі «Стартрек: Нескінченність». Джерело: Justin Lin

Був пародійним персонажем у «Саус Парку»

Завдяки своєму впливу та статусу, Джефф Безос, звісно ж, не уникнув долі стати об’єктом різноманітних жартів і пародій. Найвідоміша з них була показана в серіалі «Саус Парк», де Безос постав в образі мутанта з непропорційною головою, який спілкується за допомогою телепатії.

Пародія на Джеффа Безоса в серіалі «Саус Парк». Джерело: Comedy Central

Кілька років був найбагатшою людиною в світі

27 липня 2017 року Джефф Безос обігнав Білла Гейтса і став найбагатшою людиною у світі на кілька годин, після чого Гейтс повернув свої позиції. У 2018 році Безос знову перевершив Гейтса і залишався на першому місці доти, доки Ілон Маск не змінив його у 2021 році.

Злітав у космос

У липні 2021 року Джефф Безос здійснив суборбітальний космічний політ на кораблі New Shepard, побудованому його компанією Blue Origin. Компанію мільярдеру склали брат Марк, 82-річна льотчиця Воллі Фанк і 18-річний Олівер Деймен, син нідерландського мільярдера Джоса Деймена. Загалом, політ тривав 10 хвилин. Максимальна досягнута висота склала 107 кілометрів.

Джефф Безос на фоне капсулы New Shepard
Джефф Безос на тлі капсули New Shepard. Джерело: Blue Origon

Є головним конкурентом Ілона Маска

Попри те, що поки Blue Origin не може похвалитися такими ж успіхами, як SpaceX, саме Джефф Безос наразі є основним конкурентом Ілона Маска. Їхнє суперництво ведеться одразу в кількох напрямках. Blue Origin займається будівництвом важкої ракети New Glenn з багаторазовим першим ступенем і бере участь у проєкті зі створення комерційної орбітальної станції. Крім того, у компанії є контракт NASA на будівництво спускального апарата для кількох місячних місій за програмою Artemis.

Джефф Безос і адміністратор NASA Білл Нельсон на заводі Blue Origin. Джерело:
Bill Nelson

Що стосується Аmazon, то компанія займається створенням системи супутникового інтернету Kuiper, яка має скласти конкуренцію Starlink. Її перші прототипи нещодавно були виведені на орбіту.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine