Глобальний океан магми: «Чандраян-3» зазирнув у минуле Місяця

Індійські вчені презентували результати аналізу місячного реголіту, виконаного місією «Чандраян-3». Вона виявила сліди існування давнього океану магми.

Знімок місячної поверхні, зроблений ровером «Праг’ян». Джерело: ISRO

«Чандраян-3» здійснив посадку у південному приполярному регіоні Місяця у серпні минулого року. Місія складалася з посадкової платформи «Вікрам» та 26-кілограмового місяцехода «Праг’ян». У той час як «Праг’ян» пропрацював протягом одного місячного дня, «Вікрам» все ще функціонує та передає дані.

Індійська організація космічних досліджень (ISRO) опублікувала фотоархів місії. Також були представлені результати аналізу місячного ґрунту, виконаного «Праг’яном». Ровер вивчав його за допомогою рентгенівського спектрометра альфа-частинок, щоб дізнатися, які хімічні елементи в ньому містяться.

Знімок місячної поверхні, зроблений ровером «Праг’ян». Джерело: ISRO

Загалом «Праг’ян» провів 23 виміри. Усі вивчені ним зразки реголіту переважно складалися з фероанортозиту. Дані, зібрані попередніми місіями, говорять про те, що реголіт в інших регіонах Місяця, таких як екватор і середні широти, складається приблизно з того ж мінералу.

Ця однорідність підтверджує теорію про те, що на ранніх етапах місячна поверхня нагадувала океан розплавленої магми, що є прямим наслідком способу її формування. Передбачається, що Місяць народився внаслідок колосального зіткнення, в якому брала участь Земля та протопланета Тея. Воно породило величезну кількість уламків, з яких потім сформувався Місяць.

Багато енергії під час утворення супутника треба було розсіяти. Вважається, що вона виділилася у вигляді тепла, і в результаті поверхня молодого Місяця розплавилася, перетворившись на океан магми. Щільні основні породи, багаті на метали, такі як магній, поринули в її надра.

Раніше ми розповідали про те, як вчені змогли визначити внутрішню будову Місяця.

За матеріалами Phys.org

Заміна в міжзоряному просторі: Voyager 1 переключився на запасні двигуни
Екіпаж Polaris Dawn зустрів дивовижний захід Сонця з рекордної висоти над Землею
Майбутнє Сонця: астрономи вперше роздивилися поверхню червоного гіганта
З’явився з нічого: на супутнику Юпітера утворився новий вулкан
Перший приватний вихід у відкритий космос: пряма трансляція
Мінімісяць на два місяці: у нашої планети з’явиться тимчасовий супутник
Американські військові фінансують розробку орбітального десантування вантажів
Науковці створили «хмарний атлас» Марса
Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу