Гігантські вибухи наповнюють космос газом та пилом

Вчені досліджують галактику NGC 4383 у сусідньому скупченні Діви. У ній відбуваються гігантські вибухи, що наповнюють міжзоряний простір пилом. Дослідники вважають, що це допомагає підтримувати постійні темпи зореутворення протягом мільярдів років.

Галактика NGC 4383, в якій відбуваються гігантські вибухи
Галактика NGC 4383, в якій відбуваються гігантські вибухи. Джерело: phys.org

Гігантські вибухи в далекій галактиці

Команда міжнародних дослідників вивчила галактику NGC 4383, що розташована в сусідньому скупченні Діви, й виявила настільки великий витік газу, що світлу знадобилося б 20 000 років, щоб пройти шлях від одного краю до іншого.

Провідний автор дослідження доктор Адам Воттс з Університету Західної Австралії в Міжнародному центрі радіоастрономічних досліджень (ICRAR) сказав, що його джерелом були гігантські вибухи у центральних регіонах галактики, які могли викинути величезну кількість водню і важчих елементів. Маса викинутого газу еквівалентна більш ніж 50 мільйонам сонць.

Науковцям мало відомо про фізику подібних джерел та їхні властивості, оскільки їх дуже важко виявити. Викинутий газ досить багатий на важкі елементи, це дає унікальне уявлення про складний процес змішування водню і металів. «У цьому конкретному випадку ми виявили кисень, азот, сірку та багато інших хімічних елементів», — говорить доктор Воттс.

Міжзоряний газ і зореутворення в галактиках

Викиди газу мають вирішальне значення для регулювання того, як швидко і довго галактики можуть продовжувати формувати зорі. Газ, який викидають гігантські вибухи, заповнює простір між зорями всередині галактики, й навіть між галактиками, та може плавати у міжгалактичному середовищі вічно.

Карта з високою роздільною здатністю була створена на основі даних дослідження MAUVE під керівництвом дослідників ICRAR, професорів Барбари Катінелли та Луки Кортеза, які також були співавторами праці.

У дослідженні використовувався спектрограф інтегрального поля MUSE на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії, розташованому на півночі Чилі. Цей інструмент уже неодноразово дозволяв науковцям досліджувати складні процеси в глибинах космосу.

«Ми розробили MAUVE, щоб дослідити, як фізичні процеси, такі як витікання газу, допомагають зупинити зореутворення в галактиках, — каже професорка Катінелла. — NGC 4383 була нашою першою метою, оскільки ми підозрювали, що там відбувається щось дуже цікаве, але дані перевершили всі очікування. Ми сподіваємося, що в майбутньому спостереження MAUVE розкриють важливість витоків газу в локальному Всесвіті з усіма деталями».

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine