Галактики-«підлітки» виявилися неймовірно гарячими

Науковці дослідили галактики-«підлітки» за допомогою телескопа James Webb. Ці зоряні системи ми бачимо такими, якими вони були за 2–3 млрд років після виникнення Всесвіту. Вони виявилися несподівано гарячими й сповненими важкими елементами.

Скупчення «Ель-Гордо», яке утворюють галактики-підлітки
Скупчення «Ель-Гордо», яке утворюють галактики-«підлітки». Джерело: NASA/ESA/CSA

Галактики-«підлітки»

Чим далі від нас галактика, тим у давніші часи ми її спостерігаємо. Найчастіше вчених цікавлять «новонароджені» зоряні системи, які ми бачимо лише за кілька сотень мільйонів років після виникнення Всесвіту. А ось дослідників із Північно-Західного університету США та ще кількох наукових центрів зацікавили галактики-«підлітки».

Ці структури ми бачимо такими, якими вони були за 2–3 млрд років після Великого вибуху. Вони вже не такі маленькі та примітивні. Проте наскільки вони схожі на те, що ми бачимо безпосередньо навколо нас, науковці й гадки не мають.

Саме це завдання і намагається вирішити огляд неба CECILIA (Chemical Evolution Constrained using Ionized Lines in Interstellar Aurorae). Він названий на честь видатної астрофізикині Сесилії Пейн-Гапошкіної, а головним інструментом, який при цьому використовується, є космічний телескоп James Webb.

Що намагалися дізнатися вчені

Головним чином дослідників цікавило питання про те, чому деякі галактики вже на такій ранній стадії починають згасати й перестають утворювати нові зорі, а інші, подібно до Чумацького Шляху, продовжують активно розвиватися.

Вчені вважають, що ключ для розв’язання цього питання — у дослідженні хімічного складу та температури світил, які входять до цих зоряних систем. Опубліковане дослідження є першим кроком до цього.

Загалом вчені вивчили 33 галактики-«підлітки» протягом 30 годин. Потім вони об’єднали спектри 30 з них, аби зрозуміти загальний стан справ. У результаті виявили, що ці зоряні системи складаються переважно з водню, гелію, азоту, кисню, кремнію, сірки, аргону та нікелю.

У перших п’яти елементах не було нічого незвичного. Проте сірка, аргон і нікель — це не ті речовини, які легко отримати у процесах, які відбуваються всередині зір. Особливо це стосується останнього елементу, який переважно взагалі народжується у вибухах наднових. Звідки їх так багато у галактик-«підлітків», вчені досі не знають.

Зате вони дізналися, що ці галактики надзвичайно гарячі. Середня температура їхніх зір складає 13 350°С, тоді як у Чумацькому Шляху — лише 9700°С. Причини цього вчені також встановлюють.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів
Інженери пропонують дешевий апарат для розвідки планет
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт