​​NGC 2273: галактика з «псевдокільцями»

На цьому зображенні, отриманому телескопом Hubble, зафіксована галактика NGC 2273. Вона розташована на відстані 95 млн світлових років від Чумацького Шляху в сузір’ї Рисі.

Галактика NGC 2273 (фото телескопа Hubble). Джерело: SA/Hubble & NASA, J. Greene

На перший погляд, ця галактика нагадує звичайну спіральну систему з двома рукавами, що «виростають» з розташованої в її центрі перемички. Але це оманливе враження. Насправді вона має складнішу мультикільцеву структуру. Інакше кажучи, всередині цих спіралей ховаються додаткові спіралі.

NGC 2273 має внутрішнє та два зовнішні «псевдокільця». Судячи з усього, вони сформувалися, коли два закручені спіральні рукави зійшлися разом. Така конфігурація зустрічається досить рідко, що виділяє цю систему з сонму спіральних галактик.

Крім того, NGC 2273 є сейфертівською галактикою. Такі об’єкти мають дуже яскраві ядра, а спектр їхнього випромінювання містить безліч широких смуг, що вказує на потужні викиди газу зі швидкостями до кількох тисяч кілометрів на секунду. Вважається, що це — наслідки діяльності розташованих у їхніх центрах надмасивних чорних дір. До цього типу належить трохи більше відсотка спостережуваних спіральних галактик.

За матеріалами https://www.spacetelescope.org