Галактичний «звіринець»: гравітаційна лінза дала змогу зазирнути на край Всесвіту

Астрономи, які працюють із космічним телескопом James Webb (JWST), опублікували нове зображення. Воно демонструє цікавий оптичний ефект, відомий як гравітаційна лінза.

Гравітаційна лінза, створена галактичним скупченням SDSS J1226+2152. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, J. Rigby and the JWST TEMPLATES team

На знімку JWST зображено галактичне скупчення SDSS J1226+2152, розташоване на відстані кількох мільярдів світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Волосся Вероніки. Воно являє собою справжній «звіринець», що складається зі спіральних і еліптичних галактик усіх можливих форм і розмірів. На знімку JWST взагалі немає жодної зорі. Кожна, навіть найменша цятка, відповідає далекій галактиці.

Зазнімковане JWST скупчення має настільки велику масу, що його гравітація викривляє та підсилює світлові потоки віддаленіших фонових об’єктів, діючи як гігантська лінза. Це наочно демонструють розтягнуті та викривлені дуги, що потрапили на знімок, які насправді є спіральними галактиками.

Астрономи активно використовують ефект гравітаційної лінзи. Він дає їм змогу дістатися до кордонів всесвіту й побачити об’єкти, які надто тьмяні, щоб їх змогли роздивитися навіть найпотужніші телескопи, що існують. У цьому випадку вчені змогли вивчити галактику, яка існувала лише через два мільярди років після Великого вибуху.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine