7 лютого астронавтка NASA Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, яка має українське коріння, відзначила свій 60-й день народження. На честь цієї події ми зібрали десять цікавих фактів із її біографії.
Її батько — уродженець Львівщини
Батько Гайдемарі — Михайло — народився в селі Якимів, недалеко від Львова. Під час Другої Світової війни його відправили на роботи до Німеччини. Після закінчення війни він одружився з німкенею Аделаїдою, після чого вони обоє іммігрували до США.
Знає українську мову
Батько Гайдемарі приділяв багато часу та уваги вихованню доньки. Вона добре знає українську історію, культуру та звичаї, розмовляє українською та називає себе українкою. Також вона була членом скаутської організації Пласт. Отримані там навички, на зразок уміння читати карти та орієнтуватися на місцевості, надалі стали їй у пригоді на шляху до космосу.
Почала свою кар’єру у ВМС
За словами Гайдемарі, вона захотіла стати пілотом у чотири роки, коли вперше здійснила політ літаком. Проте реалізації її мрії заважали проблеми із зором. Тому Гайдемарі обрала інший напрямок. Вона отримала стипендію ВМС США, що дозволила їй пройти навчання у Массачусетському технологічному інституті. Гайдемарі закінчила його в 1985 році, здобувши ступінь магістра наук у галузі машинобудування.
Після випуску Гайдемарі вступила до лав американських ВМС. Вона пройшла навчання в Навчальному центрі рятувальних та підводних операцій ВМС, отримавши спеціалізацію офіцера-водолаза та офіцера-рятувальника. Гайдемарі, зокрема, брала участь у розробці плану підйому підводного човна SS-48 та у роботах зі зняття з мілини танкера EXXON HOUSTON.
Залишила подвійне прізвище, як нагадування про своє коріння
Наприкінці 1980-х Гайдемарі вийшла заміж за інженера Гленна Пайпера. Вона вирішила залишити собі подвійне прізвище, як нагадування про своє коріння. У пари є син. Його назвали Майклом на честь батька Гайдемарі.
Їй довелося чекати десять років польоту в космос
Попри успішну кар’єру у ВМС, Гайдемарі не забула про свою дитячу мрію. У 1996 році вона з другого разу змогла пройти відбір до складу нового загону астронавтів NASA, як спеціаліст місії.
Спочатку перший політ Гайдемарі був запланований на 2003 рік. Однак через катастрофу шатла Columbia його перенесли на кілька років. У результаті її перший космічний політ на шатлі Atlantis відбувся у 2006 році.
Зробила п’ять виходів у відкритий космос
Перший космічний політ Гайдемарі (місія STS-115) тривав 11 діб. Під час нього вона здійснила два виходи у відкритий космос. Метою операції було встановлення нових сонячних батарей на МКС. Гайдемарі стала лише восьмою жінкою в історії, яка здійснила вихід у відкритий космос.
Вдруге вона побувала на орбіті у межах місії STS-126 у 2008 році. Політ тривав 15 днів. Під час нього Гайдемарі виконала ще три виходи у відкритий космос із метою обслуговування МКС. Цікаво, що під час одного з цих виходів астронавт втратив сумку з інструментами. Вона стала супутником Землі та згоріла в атмосфері у серпні 2009 року.
Командувала підводною експедицією
У проміжку між двома космічними польотами Гайдемарі була призначена командиром експедиції NEEMO 12. Вона провела 12 днів на борту підводної лабораторії Aquarius, яка належить NASA. Метою місії було проведення тренувань, які імітують виходи у відкритий космос, а також відпрацювання основ взаємодії між астронавтами.
Повернулася до лав ВМС після виходу з NASA
2009 року Гайдемарі повідомила про рішення залишити NASA. Після виходу з загону астронавтів вона відновилася на службі у ВМС. У 2011 році Гайдемарі була призначена командиром підрозділу Кардерокського Центру надводних бойових дій ВМС. Вона обіймала цю посаду до своєї відставки у 2015 році.
Має низку нагород
За роки служби Гайдемарі була відзначена цілої низкою нагород. Серед них медаль ВМС США «За похвальну службу» (Meritorious Service Medal), дві медалі «За заслуги» (Navy Commendation Medals) та дві медалі «За досягнення» (Navy Achievement Medals). Вона також нагороджена медалями NASA «За космічний політ» (NASA Space Flight Medal) та «За виняткові заслуги» (NASA Exceptional Service Medal). Крім того, у Гайдемарі є Орден княгині Ольги ІІІ ступеня.
Неодноразово бувала в Україні
Гайдемарі Стефанишин-Пайпер кілька разів відвідувала Україну. Одна з таких поїздок відбулася у 2007 році, коли вона ще була чинним астронавтом NASA. Інший візит відбувся у 2019 році. Після початку широкомасштабного російського вторгнення вона опублікувала повідомлення на підтримку України.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine