Фото: марсіанський вулкан височіє над хмарами

Космічний апарат Mars Odyssey, що перебуває на орбіті Червоної планети, отримав дивовижну панораму. На ній видно один із найвищих вулканів планети — гору Арсія, що височіє над хмарами.

Панорама гори Арсія
Панорама гори Арсія. Джерело: phys.org

Панорама від Mars Odyssey

На початку травня 2025 року космічний апарат Mars Odyssey отримав кілька знімків хмарного покриву в марсіанській атмосфері, на основі яких пізніше склали панораму. Її прикрасою став вулкан Арсія, що підіймається над білою поверхнею.

Mars Odyssey — справжній ветеран дослідження Марса. Його запустили в космос ще 2001 року. Він став одним із перших апаратів, що систематично знімали поверхню Червоної планети з її орбіти. За час своєї роботи він встиг виконати не лише основну місію, а й кілька додаткових.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

З 2023 року він здійснює дослідження атмосфери Марса. Для цього його перевели на низьку орбіту і повернули під похилим кутом до поверхні планети так, щоб його камера могла дивитися крізь верхні шари її атмосфери. Черговим етапом цього дослідження і стало фото гори Арсія.

Гора Арсія

Гора Арсія — один із найбільших вулканів Марса, що розташований у його північній півкулі. Він є найпівденнішою з трьох велетенських гір, що вишикувалися майже в одну лінію і разом утворюють нагір’я Фарсида.

Висота Арсії складає 20 км. Тобто вона більш ніж вдвічі переважає найвищий вулкан Мауна-Лоа, навіть якщо рахувати його висоту від рівня морського дна. Хмари, які її оточують, є характерною особливістю цього місця.

Вони утворюються, коли тепле повітря підіймається схилами Арсії, а потім різко охолоджується. Особливо помітний цей процес, коли Марс перебуває у найвіддаленішій від Сонця точці своєї орбіти — афелії. Тому їх називають Афелієвим хмарним поясом.

На панорамі, крім власне хмар та верхівки гори, видно також білу смугу. Це початок Долини Маринер — найбільшого каньйону Сонячної системи.

Джерело phys.org

Новини інших медіа