Фото дня: «зоряна куля» M28

Новини астрономії, астрофізики та космології Фото космосу

На представленому знімку, зробленому телескопом Hubble, зображено кулясте зоряне скупчення M28. Воно розташоване на відстані 18 тис. світлових років від Сонця у сузір’ї Стрільця. До його складу входить кілька десятків тисяч зір, які обертаються навколо центру Чумацького Шляху подібно до супутника та які тісно пов’язані гравітацією. За оцінками астрономів, вік цього об’єкту становить близько 12 млрд років.

Кулясте скупчення M28. Джерело: ESA/Hubble & NASA, J.E. Grindlay et al.

Скупчення було відкрите французьким астрономом Шарлем Месьє у 1764 році. Пізніше він включив його до свого знаменитого каталогу туманних об’єктів. За іронією долі, там M28 характеризувалося так: «кругла туманність, яка не містить зір». На жаль, можливості телескопів XVIII століття не дозволяли астрономам розглянути окремі світила у складі таких утворень. До того ж у вчених тієї епохи все одно не було розуміння істинної природи об’єктів далекого космосу, вони відносили до туманностей і кулясті скупчення, і залишки наднових, і галактики.

M28 містить 18 змінних зір типу RR Ліри. У 1987 році воно стало другим кулястим скупченням, де був виявлений мілісекундний пульсар. З того часу астрономи знайшли у цьому скупченні ще 11 пульсарів.

За матеріалами https://www.nasa.gov