Фото дня: тінь Іо

У середині вересня космічний апарат Juno у 22-е зблизився з Юпітером, пролетівши на відстані лише кілька тисяч кілометрів від верхівок хмар газового гіганта. Під час цього візиту встановлена на борту зонда «народна» камера JunoCam зробила низку нових знімків юпітеріанської атмосфери. Вихідні зображення були опубліковані на сайті місії, після чого астроентузіасти всього світу почали обробляти їх на власний розсуд.

Серед усіх отриманих того дня зображень найбільш ефектними виявилися знімки, які демонструють величезну чорну пляму на поверхні Юпітера. Але це зовсім не атмосферний феномен — насправді Juno зазнімкував тінь, яку відкидає супутник Іо.

З чотирьох т.з. Галілеєвих супутників, Іо є найближчим до своєї планети: його орбіта проходить на відстані 420 тис. км від її поверхні, на один оберт йому потрібно всього 1,77 дня. Іо завжди повернутий до Юпітера однією і тією ж стороною. Видимий розмір цього супутника на юпітеріанському небі трохи перевищує розмір повного Місяця для наземних спостерігачів, проте він не такий яскравий, оскільки в середньому отримує у 27 разів менше сонячного світла, ніж природний супутник нашої планети.

Водночас Іо має те, чого вже давно немає на Місяці — дієві вулкани. Фахівці нарахували там щонайменше 400 вогнищ вулканічної активності. На його поверхні є цілі озера, заповнені розплавленою сіркою. Імовірніше, найсильніші прояви вулканізму на Іо було б легко видно неозброєним оком з умовної поверхні Юпітера.

Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії