Фото дня: «термінаторний» Місяць

Місяць найсильніше притягує нашу увагу, коли ми бачимо його диск, повністю освітлений Сонцем. Однак із астрономічної точки зору повня вважаєтья не найкращим часом для спостережень за нашим природним супутником — у цій фазі на ньому відсутні тіні, утворені деталями рельєфу, що серйозно знижує контрастність, значно ускладнюючи видимість місячних гір і кратерів.

Портрет Місяця, складений зі світлин його поверхні вздовж лінії термінатора. Джерело: Andrew McCarthy

Значно сприятливішими є фази зростання чи старіння, коли частина видимої півкулі Місяця перебуває у тіні, а частина — освітлена. В такі моменти найбільш цікавою для спостереження зоною місячної поверхні стає лінія термінатора (так в астрономії називають межу між освітленою та неосвітленою стороною небесного тіла), вздовж якої чітко проступають усі деталі рельєфу. Наприклад, вал і центральна гірка багатьох кратерів можуть бути вже освітлені Сонцем, у той час як на кратерне дно сонячні промені ще не потрапили.

Астрофотограф Ендрю Маккарті (Andrew McCarthy) вирішив використати цей ефект для створення незвичайного портрета Місяця. Протягом цілого року він зробив безліч знімків місячної поверхні вздовж лінії термінатора під час різних фаз, а потім «склеїв» їх за допомогою комп’ютерної обробки.

В результаті він отримав зображення, що відрізняється дуже високим ступенем деталізації та наочно демонструє рельєф видимого боку нашого супутника. На ньому чудово видно базальтові моря, що покривають його поверхню, численні ударні кратери різних форм і розмірів, їх центральні піки, світлі промені, що тягнуться від деяких ударних формацій, та інші цікаві деталі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine