Фото дня: Стовпи Творіння в інфрачервоному діапазоні

Новини астрономії, астрофізики та космології Фото космосу

Це зображення було отримано у ближній частині інфрачервоного діапазону за допомогою камери широкого поля WFC3, встановленій на телескопі Hubble. На знімку можна побачити Стовпи Творіння — скупчення міжзоряного газу та пилу в туманності «Орел», розташованої на відстані приблизно 7 тис. світлових років від Сонця.

Стовпи Творіння. Знімок в інфрачервоному діапазоні. Джерело: NASA, ESA/Hubble and the Hubble Heritage Team

Орбітальна обсерваторія вперше зазнімкувала Стовпи Творіння у 1995 році. Оригінальний знімок вважається одним із найвідоміших зображень, отриманих легендарним телескопом. За результатами голосування в інтернеті він посів перше місце у конкурсі на звання найкращої світлини Hubble, влаштованому NASA.

Цей знімок відрізняється від загальновідомої версії. Оскільки знімання велося в інфрачервоному діапазоні, він не такий «барвистий». З іншого боку, газово-пилові хмари блокують видиме світло, але пропускають інфрачервоне випромінювання. Тому подібні зображення допомагають астрономам зазирнути вглиб куточків Чумацького Шляху, які раніше залишалися недоступними для спостереження.

На думку деяких учених, насправді Стовпи Творіння вже припинили своє існування. На знімках телескопа Spitzer, який нещодавно припинив роботу, в цій області простору вдалося ідентифікувати «бульбашку», що складається з гарячого газу, який швидко розширюється. Згідно з деякими припущеннями, це може бути ударна хвиля від наднової, що вибухнула 8-9 тис. років тому. У такому разі вона мала досягти Стовпів близько шести тисяч років тому і знищити їх. Просто з огляду на відстань, світло від цієї події ще не встигло дійти до Землі.

Навіть якщо подібна інтерпретація є хибною, у майбутньому ці дивовижні космічні структури все одно зруйнуються. Випромінювання, нещодавно сформованих гарячих зір, поступово «видує» їхній матеріал, змушуючи його розсіюватися в просторі. Тому рано чи пізно настане такий момент, коли єдиним свідченням існування Стовпів залишаться ці знімки.

За матеріалами https://www.nasa.gov/image-feature