Фото дня: S-образна планетарна туманність

Новини астрономії, астрофізики та космології Фото космосу

На цьому чудовому зображенні, отриманому телескопом Hubble, відбито планетарну туманність NGC 5189, видиму в південному сузір’ї Мухи. За різними оцінками, відстань від неї до нашої Сонячної системи становить від 1800 до 3000 світлових років.

Планетарна туманність NGC 5189 (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA та Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

NGC 5189 має дуже незвичайну форму, що чимось нагадує гігантську літеру S. При спостереженні в невеликі телескопи її іноді сприймають як спіральну галактику. Однак туманність не має жодного відношення до інших зоряних систем — подібні об’єкти утворюються на завершальній стадії життєвого циклу сонцеподібних зір, які вже почали скидати свою оболонку. Випромінювання ядра, що оголилося, іонізує викинуту речовину, змушуючи її світитися і породжуючи барвисті картини.

Астрономи давно підозрювали, що незвичайна форма NGC 5189 пов’язана з подвійною зорею, що розташована в її центрі, проте довго не могли довести її двоїстість. Нещодавні спостереження, виконані за допомогою телескопа Hubble та наземних обсерваторій, підтвердили це. Зоряна система, навколо якої виникла туманність, складається з двох компонентів — гарячого світила класу Вольфа-Райє та білого карлика, що обертається навколо нього. Саме його речовина головним чином сформувало туманність. Очевидно, зоря, що вмирає, скидала свою оболонку в кілька етапів, а це, разом з наявністю активного компаньйона, в результаті призвело до виникнення S-подібної структури.

За матеріалами: https://www.spacetelescope.org