Фото дня: повертаючись до галактики NGC 2903

Під час своєї діяльності обсерваторії часто проводять повторне знімкування різних об’єктів та небесних тіл. І телескоп Hubble не є винятком. У 2001 році він сфотографував ізольовану галактику NGC 2903. Відтоді його відвідало кілька експедицій обслуговування, які встановили на ньому нові прилади. Тому, коли через два десятиліття Hubble знову повернувся до цієї галактики, йому вдалося отримати набагато детальніше зображення.

Галактика NGC 2903 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, L. Ho, J. Lee and the PHANGS-HST Team

NGC 2903 розташована на відстані 30 млн світлових років від Чумацького Шляху в сузір’ї Лева. Вона є спіральною галактикою з перемичкою, схожою на нашу, якій трохи поступається за своїми розмірами.

Галактика вирізняється високою швидкістю зореутворення в центральних регіонах. На фотографії добре помітні численні масивні молоді зоряні скупчення, занурені у хмари іонізованого водню (рожевого кольору). На знімку можна також побачити характерні темні смуги, що складаються з пилу.

Області зореутворення в центрі цієї системи підживлюються потоками газу, що надходить із центральної перемички. Вона простягається на 8 тисяч світлових років від галактичного ядра. Як і в більшості інших галактик, у центрі NGC 2903 розташована надмасивна чорна діра. За різними оцінками, її маса становить від 1 до 10 млн сонячних.

За матеріалами https://esahubble.org