Фото дня: людина і Чумацький шлях

На цьому дивовижному знімку можна побачити самотню фігуру на тлі грандіозної смуги Чумацького Шляху. Фотографію було зроблено на вершині плато Чахнантор у чилійській пустелі Атакама. Це одне з найбільш високогірних та безводних місць на Землі. Таке природне поєднання забезпечує ідеальні умови для спостережень випромінювання з космосу на міліметрових та субміліметрових хвилях, які зазвичай відчувають сильне поглинання в атмосфері Землі.

Смуга Чумацького шляху над плато Чахнатор. Джерело: ESO/P. Horálek

Не дивно, що плато Чахнантор стало місцем будівництва однієї з найпродуктивніших астрономічних обсерваторій на планеті — великої Атакамської міліметрової/субміліметрової антеної решітки (ALMA). Вона є комплексом з 66 рухомих антен, об’єднаних в єдиний радіоінтерферометр. Астрономи використовують ALMA для вивчення регіонів активного зіркоутворення, протопланетних дисків, деяких об’єктів Сонячної системи, а також галактик, розташованих на самому краю Всесвіту.

Вище Чумацького Шляху, над складним нагромадженням темних міжзоряних пилових хмар та мільярдів далеких світил, на небі видно чіткий трикутник, утворений Марсом, Сатурном та зіркою Антарес (α Скорпіона). Туманний зелений об’єкт у лівій частині кадру, що майже потонув у сяйві смуги Чумацького Шляху — комета 252P/LINEAR, яка зблизилася з Землею у квітні 2016 р. І хоч вона залишалася надто слабкою для спостережень неозброєним оком, її неважко було побачити на подібних знімках, з великою витримкою.

За матеріалами: https://www.eso.org