Firefly Aerospace побудує мунлендер для висадки на Місяць до вересня 2023 року

NASA підтвердила готовність місячного посадкового модуля Blue Ghost компанії Firefly Aerospace відповідно до графіка місячної місії Artemis — до вересня 2023 року. У межах цієї програми NASA розробляє мунлендер, призначений для забезпечення комплексних послуг доставки й, у тому числі, інтеграції корисного навантаження, запуску та посадки на Місяць. Місія Blue Ghost стане першою з низки щорічних місій Firefly на поверхню природного супутника Землі.

Візуалізація місячного посадкового модуля Blue Ghost. Джерело: Firefly Aerospace

Компанія Firefly Aerospace, лідер у сфері економних і надійних космічних ракет-носіїв і сервісів, оголосила про досягнення важливої віхи проєкту, успішно завершивши етап критичного огляду конструкції (CDR — Critical Design Review) місячного посадкового модуля. Проходження CDR відкриває шлях для будівництва Blue Ghost. Згідно з графіком місії Artemis, мунлендер має здійснити посадку в місячному басейні Моря Криз у вересні 2023 року. Модуль доставить на поверхню нашого супутника десять корисних вантажів NASA, а також кілька комерційних вантажів.

«Ця віха знаменує собою ще один крок у жорсткому графіку проєкту, і його досягнення ще раз демонструє здатність нашої команди послідовно виконувати неймовірну роботу, — заявив Том Марк’юзік, генеральний директор Firefly. — Ця місія є передвісником наших планів на майбутнє — збільшення кількості місій з обслуговування та доставлення корисного навантаження в навколомісячному просторі, що започаткують місячну економіку. Для нас велика честь продемонструвати здатність надавати такі послуги для NASA і для наших комерційних клієнтів».

Blue Ghost контролюватиме безпечну доставку корисного навантаження під час транзиту до Місяця та на орбіту навколо нього, а також на його поверхні. Доставлені апарати досліджуватимуть властивості реголіту, геофізичні характеристики поверхні, а також взаємодію сонячного вітру та магнітного поля Землі. Додатково буде проведено кілька демонстрацій ключових технологій, пов’язаних із навігацією та збором зразків.

«Місія Blue Ghost відкриває для Firefly Aerospace нові можливості щодо співпраці з аерокосмічною адміністрацією та іншими партнерами. Ми пишаємося високою оцінкоюнаших партнерів із NASA і раді, що можемо приєднатися до такої амбітної міжнародної програми, як Artemis, — прокоментував Макс Поляков, співзасновник і основний інвестор Firefly. — Місяць — украй важливий для більш далеких місій людства. Він має стати своєрідною базою, форпостом, де в майбутньому будуть створюватися необхідні ресурси. В подібному освоєнні Місяця ми бачимо одну зі стратегічних цілей компанії».

Море Криз було предметом вивчення попередніх місячних місій. Там свого часу здійснили посадку радянські апарати «Луна-15», «Луна-23» та «Луна-24». У 2012 році місія GRAIL (NASA) підтвердила і нанесла на мапу концентрацію мас у центрі басейну.

Про співпрацю NASA і Firefly Aerospace

У 2018 році Firefly Aerospace була обрана NASA для укладення контракту на комерційне обслуговування місячного корисного навантаження за програмою освоєння Місяця Artemis. У межах йієї програми Firefly Aerospace відповідатиме за комплексні послуги доставлення, включно з інтеграцією корисного навантаження, запуском, посадкою на Місяць і виконанням місій з використанням посадкового модуля Blue Ghost. У лютому 2021 року був підписаний контракт на суму 93,3 мільйона доларів між Firefly і аерокосмічною адміністрацією на доставку пакета з 10 наукових досліджень і демонстраторів технологій на Місяць у 2023 році. Місячний посадковий модуль Blue Ghost здатний нести корисне навантаження 50 кг.

Про Firefly Aerospace

Firefly Aerospace — приватна аерокосмічна компанія, що надає космічні транспортні послуги (від низької навколоземної орбіти й до Місяця), створюючи надійний, недорогий і швидкий доступ у космос. Firefly пропонує запуск, переміщення в навколоземному просторі та посадку на поверхню Місяця за допомогою своїх платформ Alpha, Beta, SUV і Blue Ghost.

Про Макса Полякова

Макс Поляков — міжнародний підприємець у сфері космічних технологій і IT, економіст, громадський діяч, інвестор і філантроп, є послідовником теорії ноосфери Володимира Вернадського та засновником фонду Noosphere Ventures, найбільшим інвестором Firefly Aerospace.